Doğan ve MyNet'ten teklif almayan web girişimi kaldı mı?

Doğan ve MyNet'ten teklif almayan web girişimi kaldı mı?

Son zamanlarda bu konuda o kadar çok kaynaktan haber almaya başladım ki sonunda dayanamadım yazmaya karar verdim.

Özellikle son birkaç aydır Doğan ve Mynet tarafından birçok popüler web sitesinin sahibi ile görüşülüyor, teklifler sunuluyormuş.

Oyun, sosyal ağ/topluluk ve eğlence servisleri başta olmak üzere birçok girişim ile yürütülen görüşmelerin ortak noktaları aldığım duyumlara göre şöyle oluyormuş.

  • Sunulan teklifler web girişimlerinin beklentisinin altında kalıyormuş.
  • Tüm teklifler özellikle Alexa verilerine göre şekilleniyormuş.
  • Firmaların her ikisi de fazlasıyla "Güç bizde" tarzında davranıyormuş.
  • Firmaların satın alma stratejileri belirli bir vizyon dahilinde olmaktan uzakmış. Özellikle MyNet için bu cümleyi çok duydum.

Genel olarak güvendiğim kaynaklardan aldığım bilgileri biraz detaylandırmam gerekirse.

Sunulan tekliflerin girişim sahiplerinin beklentisinin altında olmasına karşılık, eğer söz konusu girişim konum itibari ile Türkiye'de önemli bir noktada ise, rakamlar tekrar gözden geçiriliyormuş. Ancak eğer değilse görüşmeler biraz daha "siz bilirsiniz" havasında geçiyormuş.

Her iki firmanın da sunduğu teklifler ağırlıklı olarak girişimin Alexa verilerindeki konumuna göre şekilleniyormuş ve satın almadaki ana amaç çoğunluğa sahip olmak yaklaşımında gerçekleşiyormuş.

Son bir duyum da Doğan'a özel. HurriyetEmlak.com üzerine şirket içinde özel bir ilgi varmış. Uzun vade planlarının birçoğu HurriyetEmlak.com'u geliştirip, farklı servisler ile seri ilan içeriğini güçlendirmekmiş. Hatta Hürriyet gazetesindeki seri ilan sayfalarının kaldırılması bile gündemdeymiş.

Aslında Doğan'ı son yazdığım cümle ile değerlendirdiğimizde hiç de fena bir vizyon olarak gözükmüyor. Belki vizyon sahibi olduklarını sadece bazı alanlarda gösterememişlerdir. Sonuçta çoğunluğa sahip olmak bakış açısı, gazetenin seri ilanlar bölümünü tamamen internete taşımak kadar vizyoner gözükmüyor. Ama stratejiyi bütün olarak incelemek gerekirse, aslında birbirini tamamlıyor.

Bu arada unutmadan SanalTest.com da Ocak ayı içinde sessiz sedasız Doğan tarafından satın alınmış. Site E-kolay.net altında "bilgi yarışması" ismiyle konumlandırılmış. (Link: http://sanaltest.ekolay.net)

MyNet ise bir süre önce haberini yazdığım Expredo'ya ayrı bir önem veriyormuş. Uygulaması dış kaynak kullanılarak geliştirilmekte olan servis ile MyNet, kendi kullanıcı profilinin dışına çıkıp yeni bir segmente ulaşmayı hedefliyormuş.

Kısacası bugünlerde tanıdığınız, bildiğiniz web servislerinin arasında Doğan ve MyNet'ten teklif almayan neredeyse kalmamış.

Elbette satın alma girişimleri sadece söz konusu iki firma tarafında yürümüyor. Diğerlerini de biraz daha ilerleyen günlerde netleştikçe paylaşıyor olacağım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.