Sosyal etiketlemeye yeni katılımcı: Linkibol.com

Sosyal etiketlemeye yeni katılımcı: Linkibol.com

Favorilerinizi web üzerinde saklamak için del.icio.us'u bilmeyen artık kalmamıştır. Ülkemizde ise yaklaşık 4 ay önce tanıtımını yaptığım YumiYum.org bu alanın ilk oyuncusuydu. Bir süre sonra Bagcik.com'u duyduk. Şimdi ise Linkibol.com bu alana BETA olarak giriş yaptı.

Linkibol.com'u incelediğimde ilk dikkatimi çeken tamamen AJAX ile kurgulanmış olmasıydı. Burada tamamen kelimesinin altını özellikle çizmek istiyorum. Çünkü bana kalırsa Linkibol'un uygulamasında AJAX normal üstü bir seviyede kullanılmış ve kişisel görüşümü sorarsanız biraz fazla olmuş.

Tasarımı son derece keyifli olan Linkibol, açıkcası "ben Web 2.0 servisiyim" diye bağırıyor. Malesef tasarım konusunda da Web 2.0'a yakın görünmek adına biraz zorlama var gibi duruyor.

Ana hatlarıyla uygulamayı test ettiğimde, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Yukarıda da bahsettiğim gibi hoşuma gitmeyen sadece fazlasıyla AJAX kullanılması oldu.

Beğendiğiniz linkleri sisteme eklemek site üzerinden gerçekleştirilebildiği gibi, linkibol düğmesi ile tarayıcınız üzerinden de kolaylıkla yapılabiliyor.

Bu arada Linkibol'a eklenen sitelere oy verebiliyor ve yorum da yazabiliyorsunuz.

Linkibol mevcut özelliklerinin yanında bir de LinkiOyun adında bir bölüme sahip. Şu an için bu bölümde "kartın eşini bul" şeklinde bir oyun yer alıyor. Boş zamanlarınız için keyifli olabilir ancak Linkibol'un ana servis özelliği ile ilişkisini anlayamadım.

Servis ülkemizde çok da tutulmamış bir alanda rakipleri karşısında nasıl bir performans sergiler hep birlikte göreceğiz. Umarım bu kadar çalışmaya (ki Linkibol üzerinde uzun zaman harcandığını hissettiriyor) hakettikleri değeri görürler ve sürekliliklerini sağlarlar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.