Sosyal etiketlemeye yeni katılımcı: Linkibol.com
Araçlar

Sosyal etiketlemeye yeni katılımcı: Linkibol.com

Favorilerinizi web üzerinde saklamak için del.icio.us'u bilmeyen artık kalmamıştır. Ülkemizde ise yaklaşık 4 ay önce tanıtımını yaptığım YumiYum.org bu alanın ilk oyuncusuydu. Bir süre sonra Bagcik.com'u duyduk. Şimdi ise Linkibol.com bu alana BETA olarak giriş yaptı.

Linkibol.com'u incelediğimde ilk dikkatimi çeken tamamen AJAX ile kurgulanmış olmasıydı. Burada tamamen kelimesinin altını özellikle çizmek istiyorum. Çünkü bana kalırsa Linkibol'un uygulamasında AJAX normal üstü bir seviyede kullanılmış ve kişisel görüşümü sorarsanız biraz fazla olmuş.

Tasarımı son derece keyifli olan Linkibol, açıkcası "ben Web 2.0 servisiyim" diye bağırıyor. Malesef tasarım konusunda da Web 2.0'a yakın görünmek adına biraz zorlama var gibi duruyor.

Ana hatlarıyla uygulamayı test ettiğimde, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Yukarıda da bahsettiğim gibi hoşuma gitmeyen sadece fazlasıyla AJAX kullanılması oldu.

Beğendiğiniz linkleri sisteme eklemek site üzerinden gerçekleştirilebildiği gibi, linkibol düğmesi ile tarayıcınız üzerinden de kolaylıkla yapılabiliyor.

Bu arada Linkibol'a eklenen sitelere oy verebiliyor ve yorum da yazabiliyorsunuz.

Linkibol mevcut özelliklerinin yanında bir de LinkiOyun adında bir bölüme sahip. Şu an için bu bölümde "kartın eşini bul" şeklinde bir oyun yer alıyor. Boş zamanlarınız için keyifli olabilir ancak Linkibol'un ana servis özelliği ile ilişkisini anlayamadım.

Servis ülkemizde çok da tutulmamış bir alanda rakipleri karşısında nasıl bir performans sergiler hep birlikte göreceğiz. Umarım bu kadar çalışmaya (ki Linkibol üzerinde uzun zaman harcandığını hissettiriyor) hakettikleri değeri görürler ve sürekliliklerini sağlarlar.

Yorumlar (10)
 1. Vehbi Öztürk Vehbi Öztürk

  1) "çünkü linkibola ekleyince daha sonra da kullanabileceğim."

  2) "“sık kullanılanlar” listemi şimdiden boşaltıp"

  Bu 2 ifade bana biraz Volkan Özçelik yada bir arkadaşı tarafından yazılmış gibi geldi.Yanlış anlaşılmasın site güzel ve kuran arkadaşları tebrik ederim. Sadece içimde kalmasın diye yazmak istedim :)

 2. Hsavas Hsavas

  Web 2.0 farkındalığı çok güzel ama biraz da "kullanıcı deneyiminin önemi" farkındalığı gerekiyor herhalde. Siteyi geliştirenlerin Ajax'a hakim oldukları çok açık. Ama şuna benziyor, evimize 10 dk uzaklıktaki markete arabayla gitmek. Daha zor, daha maliyetli, daha çok zaman alıyor, daha az keyif veriyor. Bir de sitenin sol alt köşesinde oyun bölümü var. Sitelerine girecek birini kazanmaları için bu kadar kısa bir zamanları varken neden böyle "ilintisiz" araçlar kullanıyorlar? Belli ki ziyaretçi bu siteye oyun oynamaya gelmemiş, üstelik bir eşleştirme oyununa hiç değil. Linkler ile ilgili bir oyun geliştirselermiş daha "akıllı" bir seçim olurmuş bence.

 3. Volkan.ozcelik Volkan.ozcelik

  Uygulamamızı incelediğin için Değerli yorumların için çok teşekkürler Arda.

  Değindiğin noktaların (AJAX cümbüşü, linkioyun da ne ola ki? ... gibi :) ) farkındayız.

  Zaten tasarım, kodlama ve pazarlama stratejimiz üzerine bir şeyler yazacaktım; bu ileti motive edici oldu.

  linkibol'u geliştirirken aldığımız kararları ve nedenlerini açıklayarak olası soru işaretlerini giderecek bir yazı hazırlıyorum.

  Yakında bu iletinin altında webrazzi'cilerle paylaşırım.

  linkiniz bol olsun!

  linkibol ekibi adına

  Volkan Özçelik;

  linkibol kurucusu / kodlayıcısı / tasarımcısı

 4. Hasan Çelik Hasan Çelik

  linkibolu inceledim ve artık bende kullanıyorum. Sitedeki görsellik çok hoşuma gitti. gerek uzaylı resimleri ve diğer logolar gerekse sitenin geneline hakim olan canlı renkler baya beğenimi kazandı.

  özellikle imageshack vb. sitelerden fotoğraflarıma aldığım linkleri daha sonra tekrar kullanmak için artık bir yere not etmek zorunda değilim çünkü linkibola ekleyince daha sonra da kullanabileceğim.

  kendi bilgisayarımda çok uzuk olan "sık kullanılanlar" listemi şimdiden boşaltıp hepsini linkibola ekledim. Artık evde olmadığım zamanlarda da "sık kullandığım" sitelere ulaşabileceğim.

  Yalnız biraz daha sosyal yapılabilirdi. üye profilleri vb. eklentiler de olursa daha iyi olur diye düşünüyorum.

  Sonuç olarak gayet başarılı bir web sitesi olmuş. Tasarlayanlara teşekkürler...

 5. Emrah Olgun Emrah Olgun

  Küçücük bir düzeltme yapmak isterim. Türkiyede bu alandaki ilk girişim dünyada benzerleri çıkmadan çok daha önce 2000-2001 yıllarında gerçekleşti: www.mylnx.com. Ancak sanırım komünitenin çok fazla konsept içerisinde olmaması ve yeterince iyi tanıtılamaması siteyi benzerlerinin gerisinde bıraktı. Belki o zaman bu kavramlar daha fazla göz önünde bulundurulsaydı del.icio.us yerine mylnx kullanıyor olabilirdik.

 6. Volkan.ozcelik Volkan.ozcelik

  # Sadece içimde kalmasın diye yazmak istedim

  Yok canım ben yazmadım :) "black hat" pazarlama yöntemlerini (sahte profiller, sahte yorumlar vs.) asla tercih etmedim, etmem de.

  şu ana kadar herhangi bir forumda --bizzat aktif katılımda bulunduklarım hariç-- "merhaba, linkibol diye bir şey buldum; süper bir servis, çok beğendim" diye bir yazıya rastladınız mı hiç?

  (Yanlış anlaşılmasın, ben de içimde kalmasın diye ekledim)

  Yapıcı her türlü değerlendirme, hizmeti daha da geliştirmek adına bizlere sunulmuş birer altın külçesidir diye düşünüyorum.

  Bu tartışma makarasından pek çok ders çıkardım,

  mesela:

  1. Acilen linkioyun'u ana sayfadan kaldıracağım (aslına bakarsanız bakarsanız linkioyun beta lansmanı öncesi tasarladığımız -- ve oldukça etkili olan, bu nedenle bizi de şaşırtan -- bir psikolojik tanıtım / pazarlama yöntemimizdi (dikkat ettiyseniz oyundaki tüm kararkterlere linkibol'da bir yerlerde rastlıyorsunuz. Marka tanınırlığı / göz aşinalığı vs. idi amacımız). Şu an ise ürün yeterince olgunlaşmış durumda ve "linkioyun" marka kimliğine yarardan çok zarar sağlıyor.

  2. Başka bir oyun üzerinde çalışılabilir (zaten sandbox'umuzda halihazırda var etiket/link bazlı bir oyun; fakat oyunu son haline getirip sunmaktan -- yani viral pazarlamaya devam etmektense -- linkibolcuların hayatını kolaylaştıracak yeni özellikler eklemek doğrultusunda gitmemizin daha yararlı olacağı görüşündeyim.

  Zaten halihazırda çarşaf gibi bir yapılacaklar listemiz var ve bizi meşgul etmeye yetiyor da artıyor (bu arada listeye her türlü katkı bizi mutlu eder)

  3. Sosyallik, üye profilleri, üyeler arası paylaşım... eğer gerçek anlamda web20 yönüne gideceksek mutlaka olması gereken (ve planladığımız) özellikler.

  4. AJAX'a aşırı vurgu. Bunun da bilincindeyiz ve stratejik bir tercih (detaylarına blogumda gireceğim.

  Sevgi ve saygılarımla;

  Volkan

 7. Ozan Çağlargil Ozan Çağlargil

  Bence azıcık pürüzlü olmuş, Volkan Özçelik'i kutluyorum gerçekten Tasarımcı/kodlayan ve Fikir sahibi olarak bir çok işi birarada gerçekleştirip, linkibol'u açmış, lakin belki bazı konularda yardım istese daha iyi olurmuş..

  linkibol, kullanımın amaçlanmasından öte "bakın biz web2.0 da ne varsa yapabiliyoruz, hepsini aynı anda, aynı sayfada" der gibi duruyor..

  özellikle tasarım konusunda bazı düzeltmelere ihtiyaçları var gibi duruyor, şöyle düşünürsek del.icio.us ve google'in alanlarında bu kadar isim yapmalarının sebebi, işlerini en basit şekilde yapabiliyor olmaları. tabii ki bunların üstüne ek özellikler eklenerek servis geliştirilebilinir, ama bu kadar çok süs ile açıkcası normal bir bilgisayar kullanıcısı için kullanılabilir bir servis olduğunu düşünmüyorum.

  umarım yakın gelecekte, ufak tefek dokunuşlarla düzeltmeleri yaparlar, domain'e bayıldım çünkü..

 8. Linki Bol'u Alex King'in Share This eklentisine ekleyebilen var mı?

  Yerli servisleri desteklememiz gerektiğini düşünüyorum. Gün gelicek yabancılar internetimizi de tekellerine alıcaklar.

  bakınız biletix

  bakınız yonja

 9. Volkan.ozcelik Volkan.ozcelik

  @megu

  Gerçekten iyi fikir!

  Eklentiyi düzenleyip linkibol ekibinden sonsuz teşekkür alacak ve bir nebze olsun linkibol'un tanıtımına katkıda olacak birileri varsa gerçekten mutlu oluruz.

  Ben linkibol'un core'una yoğunlaştığım için yakın zamanda böyle bir şeye vakit ayıramam :(

  ilgilenenler için svn repository'si burada.

  bu arada linkibol'uma ekle düğmesini bloglarına eklemek isteyen blogcular için çeşitli blog düğmelerimiz mevcut.

  Bir öneri daha:

  Bu arada linkibol düşüncesini yaymak isteyen aktif del.icio.us kullanıcıları

  http://del.icio.us/tag/linkibol 'da "linkibol" ile etiketlenmiş linkleri yine "linkibol" etiketini koruyarak kendi del.icio.us'larına ekleyebilirler.

  Şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla

 10. Hasan Karaboğa Hasan Karaboğa

  WordPress eklentisi Share This'e limk, bagcik ve yumiyum.org'dan sonra son sürümde linkibol'u da ekledik. :)