Yerli del.icio.us YumiYum!
Genel

Yerli del.icio.us YumiYum!

Günümüzde del.icio.us'ı hala bilmeyenler var mı bilemiyorum ama favorilerinizi web tabanlı saklamanızı sağlayan dünyaca ünlü bu servisin bir benzeri de ülkemizde yayına girdi.

Aslında bir süredir üzerinde çalışılan bir servisti YumiYum ve açıkcası işleri rayına oturana kadar burada tanıtımını bekletmek istemiştim.

Ancak artık YumiYum'da sistem oturmuş gibi gözüküyor ve bence bu yazıyı okuyup okumayan herkesin bu yeni nesil web girişimini desteklemesi, kullanması ve takip listesine alması gerekiyor.

YumiYum, kullanıcılarının beğendikleri siteleri, yazıları yada herhangi içeriği favorilerine ekledikleri gibi web tabanlı olarak saklamalarına yarayan bir servis. En güzel tarafı ise burada favorilerinizi saklamanızın yanında diğer kullanıcıların beğendiği içerikleri de görebildiğiniz için kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir nevi "en iyilere" sahip olabiliyorsunuz.

Del.icio.us kullanıcıları bu tür servisleri kullanmaya başladıktan sonra vazgeçemediklerini bilirler, bu yüzden hem başarılı yerli bir girişim hemde avantajları çok olan bir servis olmasından dolayı YumiYum'u herkese öneriyorum.

YumiYum.org

Tasarım olarak YumiYum'a baktığımızda yalın ancak işlevsel bir Web 2.0 uygulaması olduğunu görüyoruz.

Linklerin üzerine geldiğinizde görebildiğiniz ekran görüntüleri ise gerçekten kullanıcı odaklılığın en güzel örneği diyebilirim.

RSS desteği, tarayıcı eklentileri ve web yayıncıları için geliştirilmiş araçları ile global benzerlerinden geri kalmayan YumiYum uzun vadede gelişimini bu yönde sürdürürse ülkemizde büyük başarılara imza atacak servisler arasına girecektir.

Servisle ilgili özellikle tarayıcı eklentilerini kullanmanızı öneririm. Beğendiğiniz bir yazıyı sadece linke tıklayarak YumiYum hesabınıza ekleyebildiğiniz için çok kullanışlı olacağına eminim.

Web sitesi sahipleri ve özellikle blogger'lar için de Yumile! özelliği avantaj sağlayacaktır. Sağ kolonda ARAÇLAR bölümümüzde görebileceğiniz gibi tek tıklamayla Webrazzi'yi YumiYum'daki hesabınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca ilk kayıt olduğunuzda tarayıcınızda (browser) bulunan tüm linkleri YumiYum'a aktarmanıza olanak tanıyor olması da son derece başarılı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Sisteme eklediğiniz linkleri ister herkese açık isterseniz size özel olarak kaydebiliyor olmanız da yine önemli bir yaklaşım ve özellik.

Eğer ülkemizdeki yatırımcılar yeni nesil web girişimlerinden fırsatlar yaratmak istiyorlarsa bence YumiYum'u göz önünde bulundurmalılar çünkü hayata geçirecekleri servislerine en büyük destek kullanıcı merkezli oluşturulmuş böylesine bir çalışmadan gelecektir. Böyle bir risk sermayesi yatırımı için ise ilk aklıma gelen firma MyNet...

Son dönemlerde yaptığı girişimlerine YumiYum modelindeki bir servisle güç katabileceği gibi arkasındaki güçlü kullanıcı potansiyelini de avantaja çevirecektir.

Yorumlar (5)
 1. Ben de daha önceden bildirgece türk deliciousları yazmıştım. O zamandan bu yana Yumiyum baya güzelleşti. Tasarım çok şık, saolsun makine ve birkaç kullanıcı siteyi baya güncel tutuyorlar. Sitenin yakın zamanda çok iyi noktaya geleceğine inanıyorum. Yumiyumdan haberdar tüm blog sahipleri, Webrazzi gibi araçlar bölümüne yumileme ikonu koyarak destek vermeli.

 2. Ahmet Akcakaya Ahmet Akcakaya

  Merhaba Arda,

  Yazının linkini hemen yumilemişsin. Ben de ordan ulaştım. Doğrusu bu kadar övgü dolu bir yazı beklemiyordum. YumiYum! Projesi Haziran 2006'da başlayan ancak özellikle Ağustos sonu ve Eylül başı çalışmalarımla hız kazandırıp bu hale gelmiş bir proje.

  Evet YumiYum!'un del.icio.us ile birlikte anılması doğal. Ancak delicious modeli benim için sadece başlangıç noktası. YumiYum! Blog'da da belirttiğim üzere yabancı benzerlerinin güçlü yanlarını alıp bir sinerji yaratmaya ve de bunun üzerine ben de bir şeyler koymaya çalışıyorum. Örneğin yer iminin üzerine gelince site ekran görüntüsünün çıkması yabancı örneklerine göre bir ek özellik. Bu ufak eklemeler ve geliştirme çabaları zamanla büyüyecek. Sonunda da bambaşka ve kullanılabilirliği ve zevki artmış bir proje oluşacak inşallah.

  YumiYum! şimdilik temel fonksiyonların çoğunu başarıyla yerine getiriyor. Ancak özellikle imlemeyi, imleri silmeyi yada değiştirmeyi,etiketlemeyi sıkıcı html formlarından kurtarmam gerek. Bunun için bir sonraki güncellemede (beta 2), pek çok yeniliği keşfedebileceksiniz. Beta2'de pek çok etkin ajax kullanımı göz dolduracak.

  YumiYum!'u takibe devam :)

 3. Ahmet Akcakaya Ahmet Akcakaya

  Bu arada

  makine = "Ahmet Akçakaya"

 4. Merhaba Ahmet,

  YumiYum! gerçekten çok başarılı. Daha iyi olacağına da inanıyorum.

  Bu aşamada ziddo'nun söylediği gibi kullanıcıların etkinliği önemli olacaktır bunun için de bloglara görev düşüyor.

  Yeni özellikler ve gelişmelerden haberdar olmak isterim.

  Tekrardan tebrikler ve başarılar.

 5. Keşke marjinal isimleriyle kalıp del.ici.ous kadar sabırlı olabilselerdi