İzlesene.com rakibi(!) TrTube.com

TrTube.comYaklaşık yarım saat önce “İzlesene.com: Yerli YouTube” isimli yazıma gönderilen bir yorum ile haberdar olduğum TrTube.com‘u hemen sizlerle paylaşmak istedim.

Yorumu yapan Mert Yüksel, İzlesene.com için şunları söylemiş:

“İzlesene iyi de telif hakları ve görsellik açısından biraz eksik gibi.İzlesene’nin en büyük rakibi olarak geliyoruz;trtube.com”

Siteyi henüz detaylı inceleme fırsatım olmadı ama tasarımı görünce yapılmış olan yorumun özellikle telif hakları kısmının mizahi olduğunu düşündüm.

TrTube.com

İlerleyen günlerde kendilerinden detaylı bilgi gönderilirse sizlerle paylaşıyor olacağım.

Yorumlar (44)

 1. Ilginc ve saka gibi bir durum. turunun ilk ornegi degil tabii ama yine de saka gibi.

  Cevapla
 2. büyük ihtimalle siteyi yapanların ilham kaynağı youtube için verilen 1.6 milyar dolardı:)

  Cevapla
 3. Klasik, alışılagelmiş davranışların ve taktiklerin insanları Internet’te başarıya götürmesi çok olası değil. Eğer bir tekstil fabrikanız varsa, yurtdışına çıkar, son teknolojileri görür, araştırır, getirir ve ülkenizde uygularsınız.Kopyalayabilirsiniz de. Yurtdışında başarıya ulaşmış bir ürünü, yerel pazara taşıdığınızda da başarılı olabilirsiniz. Ama internette bu uğraşların başarısızlıkla sonuçlanacağı gerçeğini insanlar görmeliler diye düşünüyorum. Çünkü yurtdışındaki kopyalanan tekstil firması fiziki kısıtlardan dolayı yerel firmanızın rakibi olamazken, Internette benzer işi yapan tüm siteler, kullanıcılara aynı uzaklıkta. yemeksepeti ya da gittigidiyor türü modellerin çevrimdışı traflarının (kargo,restorant) olması dolayısıyla yerel İnternet kullanıcıları tarafından tutması normal tabi ama, yerel bir Internet kullanıcısı,tamamını Internet üzerinden alacağı bir hizmeti neden yerel bir siteden seçsinki? Üstelik youtube için özel, bu tür modellerde içeriğin büyüklüğü sitenin sonraki dönemlerde de başarılı olması için önemli bir parametre iken ve kartopu etkisiyle eksponansiyel bir büyüme yaşarlarken, nasıl başarılı olabilirki:) bkz. google video

  Cevapla
 4. Aslında durumu Google’a bildirmek lâzım. Belki bildirirsem bana para bile verirler 🙂

  Bu tamamiyle bir suçtur çünkü. youtube.com’a gir, sayfayı farklı kaydet. Daha sonra yazıları değiştir ve yayına ver. Ne kadar zor(!) bir iş değil mi?

  Cevapla
 5. Bana kalırsa bu olayın sonunda trtubecülerin canı fena yanıcak..Arkadaş sen kalk google’ın dünya kadar para verdiği sitenin herşeyini kopyala sonra da google adsense reklamlarıyla para kazanmaya çalış:)Bu sitenin sonu güzel bi google site ban olucaktır şüphesiz..Google bi de yüklü tazminat davası açarsa tam süper olur 🙂

  Cevapla
 6. bence de direk tazminat davasi açmassa aptal google

  Cevapla
 7. O kadar kodlama ile uğraşmışken büyük bir hata ile yaptıkları işi yerin dibine batırmışlar.
  Sayfanın altındaki Tasarımcılar linkine tıklayınca boş sayfaya gitmekte. Direk Youtube’e linkleselermiş.

  Cevapla
 8. Bu bildiğin script. Hatta bende bile var bu! Tasarım vs. hepsi aynı olarak youtube’nin ilk günlerdeki hali Amcalarda onu bulmuş yapmışlar.
  Yazık yazık…

  Cevapla
 9. Arda, neredeyse açıldığından beri takip ettiğim webrazzi’de bu haberi gördüğüme inanamıyorum.

  Henüz yeni açılmış, tamamen çalıntı logo, tasarıma sahip, içeriği, trafiği ve hiç bir ciddiyeti olmayan bir girişimi, bu sayfalara taşıman benim bu blog’a olan güvenimi ve inancımı ciddi olarak kaybetmeme sebep oldu. Eminim aynı duyguları paylaşan bir çok okuyucu vardır.

  Şahsen ben, içinde bulunduğum hiçbir projemin trtube.com’u bile haber yapan bir blogda yer almasından memnun olmam.

  Sevgi ve saygılarımla…

  Cevapla
 10. Devrim, izlesene.com için yapılmış olan yorumdan sonra farkettiğim siteyi zaten senin de görmüş olduğun olumsuz yönlenlerinden dolayı yazdım.

  Amacım siteyi övmek ve senin de söylediğin gibi Webrazzi kalitesini düşürmek değil. Böyle birşey var hatta sahibi izlesene için telif ve görsel açıdan eksik şeklinde şaka gibi bir yorum da yaptı demek için yazıya döktüm.

  Tamamen çalıntı olan logo, görsel, hatta hazır script alt yapısının elbette farkındayım.

  Sanırım tepkin bu siteyi, tanıttığım diğer sitelerle aynı kefeye koyduğumu düşünmenden kaynaklanıyordur.

  Zaten yorum yazan arkadaşların her biri söylenmesi gerekenleri söyleyip benim de dikkat çekmek istediğim problemi farkettiler.

  Cevapla
 11. devrim demirel |

  Sevgili Arda,

  Elbette yorumları okudum ve ironinin farkındayım.

  Yazının başlığı “İzlesene.com rakibi(!) TrTube.com” olsaydı, sana tamamen katılırdım.

  Ancak şu haliyle, o yazının orada durması, önceki bütün güzel ve özenle yazılmış tanıtımlara ve Webrazzi’ye haksızlık bence…

  Sevgiler.

  Cevapla
 12. Haklısın Devrim, yazının başlığı söylediğin gibi olmalıydı.

  Sanırım yaptığım değişiklikten sonra artık vermek istediğim mesaj netleşmiştir.

  Uyarın için teşekkürler.

  Cevapla
 13. 8 senedir internet projeleriyle girişimci olarak ilgilenen bir kişi olarak büyük gurupların himayesinde olmadan iş yapmanın ne denli zor olduğunu bilenlerdenim. Bu sebeple özellikle girişimcilerin yaptıkları işleri eleştirirken ne zorluklar çektiklerini dikkate alarak değerlendirmemi yaparım.

  Burada bir saptamada ben yapmak istiyorum.

  Bu tip web sitelerinde hakkımızda, gizlilik ilkeleri, kullanım şartları gibi bilgilerin mutlaka olması taraftarıyım. Olduğu zamanda siteyi hazırlayan şirketin tüzel kimlğini açıkça ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum. Yani web sitesinin ( alan adının ) kullanılarak çokta gerçekçi bir gizlilik sözleşmesi olacağını düşünmüyorum.

  izlesene.com’un da tüzel kimliğini web sitesinde açıkça ortaya koymasının çok daha doğru olacağı kanaatindeyim.

  Bazı siteleri diğerlerinden ayıran en önemli özelliğinde bu olduğuna inanıyorum.

  Cevapla
 14. derya devrim |

  ticaretten, ülkelerin politik ilişkilerine kadar uzanan sarmal bir süreçte internetin basit bir eğlence merkezi olmadıgının farkına varalım… ülkemizin cok uzak oldugu bu teknolojiye sıg bir bakıs acısı ile bakmamak gerek diye düsünüyorum şahsen aynı(youtube) kalitede tasarlanmış bir milli siteyi kullanmayı youtube tercih ederim. ayrıca internet üzerinden farklı kaydedilerek hiçbir sitenin tamamen kopyası hazırlanamaz çünkü bütün kodlara ulaşamazsınız. yani youtube ve google ile hiçbir sekilde hukuki bir şey yaşanamaz kaldıki bunun örnekleri ”e-bay.com=gittigidiyor.com” gibi kaldiki scriptlerin açıktan bulunması diye bir şey olamaz. siteyi begendim ve ilerde de basarılı olma ihtimalinin yüksek oldugunu dusunuyorum

  Cevapla
 15. murat guven |

  logoya bakınca türk bayragını farkettim arka fonda ve cok mutlu oldum orjinal bir fikir… aynı kalitede tasarıma sahip ulusal ve türkçe bir video sitesinin türkiyede youtube pabucunu dama atabilecegini düsünüyorum bence webrazzi şimdiye kadar yaptıgı ve ilerde yapacağı en büyük sitelerden birinin toy halini yayınlıyor olabilir hukuken sorun yaşaması falan imkansız çünkü zaten google youtube aldıktan sonra birçokşeyi degiştirdi. çok eğlenceli bir site bende en yakın zamanda düğün videomdan bir kesit göndericem:))) şimdiden trube’çülere başarılar…

  Cevapla
 16. son 2 mesajı trtube cüler yazdı heralde..çok zekiler kendileri 🙂 destek vermek istiyorsanız türk sitesine izlesene.com var..ne dizaynı, ne logosu ne de kodları çalıntı olmayan aslan gibi bir site..sağdan soldan warez sitelerinden indirdiğiniz kodlarla site kurup boş para hayalleri kurmayın..interneti de çöplüğe çevirmeyin..

  Cevapla
 17. 🙂 mesajların post saatlerine bakılırsa öyle:)

  Cevapla
 18. Bir arkadaş da “Farklı Kaydet” ile site kopyalanmaz diyor. E be mübarek eğer öyle olmasaydı DIV etiketlerindeki ID isimleri bile aynı olmaması gerekiyordu 🙂

  Cevapla
 19. bence eğer google youtube’ı türkçeleştirecekse, trtube admini ile bir iş anlaşması yapsa iyi olur 🙂

  Cevapla
 20. Aykut Duman |

  Artık PiknikTube var. Televizyon da reklam ve herhaftasonu Beyaz Show’un içeriğinin bir parçası olması itibariyle, sanırım Turkiye’nin rakipsiz video paylaşım sitesi olmak üzere.

  Cevapla
 21. hıç begenmedım daha dogrusu bırsey anlamadım

  Cevapla
 22. Merhaba sanırım burada sahtekarlık yapan bence Trtube nin sahibi değil ünlü olduğu kadar reklam yaparak büyümeye çalışan ve ilk açıldığında Tube yazısı bile bire bir aynı olam pikniktube de aynı suçlamalarla yargılanmalıdır….

  Cevapla
 23. aslında hiçte fena olmamış izlerim ben trtube den video

  Cevapla
 24. Aykut Duman |

  http://atif.unaldi.org/yazi.php?amac=2&yaziID=408

  Atıf Ünaldı’nın pikniktube’a ve beyaz’a ilginç yaklaşımı.

  Cevapla
 25. arkadaşlar merhabalar, telif hakları konusunda araştırma yapıyorum ama doğru düzgün bir kaynak bulamadım, örneğin, nedir bu telif hakkı, telif hakları bilgileri nerelere kaydedilir, telif hakkı sahibinin elinde döküman bulunuyor mu, nasıl görebiliriz, “© 2006 Arda Kutsal” daki c nedir; Arda Kutsal, her yazdığı yazı için telif hakkını para ödeyerek mi alıyor, ne kadar ödüyor, neden bu sitede telif hakkı sahibi olduğu yazıların dökümanları yok, “http://turk.internet.com/haber/telifhaklari.php” neden bu adres çalışmıyor. acaba youtube’a herhangi bir videoyu rastgele seçerek bu video’nun telif hakkı bana ait desem kaldırır mı?

  Cevapla
 26. Saniyede 400kbit’le video encodelayıp,
  türkiye’nin en iyisi olmaya soyunmak oldukça naif bir çaba…

  Cevapla
 27. Çünkü vatandaş bilişim hukuku ve telif hakları konusunda cahil. Bir şeyi ilk biz yaptıysak telif hakkını nasıl alıcaz ve eserimizi nasıl koruyacağız? İlla bir aleti icat etmemiz gerekmiyor. Ben mesela kendim bir makale yazdım diyelim. Bunu nasıl kendi üzerime tescil ettireceğim?
  http://www.trtube.com suçlu mu, hangi kanuna göre?
  Neye göre kıyaslayacağız?

  Cevapla
 28. …bu arada kullandığımız Fontlar’ında Telif Hakkı sahipleri olduğunu biliyor muydunuz? ne olacak şimdi Telif Hakkı sahiplerine cezamı ödemek zorunda kalacağız, peki siz Telif Haklı olan fontları kullanmadan önce izin alıyor veya hak sahibine ödeme yapıyor musunuz?

  Cevapla
 29. Bir de Türkçe video sitesi “VidiVodo” çıkmış 🙂

  http://www.bildirgec.org/yazi/vidivodo-bol-ozellikli-turkce-video

  Cevapla
 30. abi TRTUBE gerçekten başarılı olmuş ama bu alanda çok rakip var bakalım nasıl fark atıcaklar birbirlerine… yeni hizmetler sunmalılar insanlara farklı olmalılar…

  Cevapla
 31. Bu sektörde herkes dayanamaz.
  Sağlam bir alt yapı ve teknik destek gerekiyor.
  Bilgi birikimi ve tecrübe gerekiyor.
  Dökülmeler başladı bile.
  Nedendir bilmiyorum videbu sitesi kapandı.

  http://www.bilgidostu.com/videbu_kapandi.jpg

  Cevapla
 32. izlesene yeni yüzüne kavuşmuş ama youtube dan kopya çekmeyi ihmal etmemiş. Video gönderdeki ok youtubedakinin renkli hali.
  http://www.izlesene.com/icerik/hakkimizda
  sayfasının alt kısmı komple
  http://www.youtube.com/t/community_guidelines
  sayfasından
  http://www.izlesene.com/icerik/tos
  sayfası komple
  http://www.youtube.com/t/terms
  sayfasından çekilmiş ve türkçeleştirilmiş, bunun gibi şeyler.
  Bir de sözde aile fitresi açıkken arama kutusuna izle yazıp aratın bakalım neler çıkacak. Ben de arama sonucunda çıkan ilk videoda kadın tamamen çıplaktı. İşte:
  Arama sonucu sayfası ekran resmi
  Filtre açık çıplak video resmi

  Cevapla
 33. Biz türkler olarak baska siteleri calmaya bayılıyoruz yada buna muhtacız arkadasım eğer yapamıyorsan öde parasını yapsınlar aynısını calmanın ne anlamı var simdi google dava etse kacacak delik arıcaksınız inanın sizi anlamak güç…

  Cevapla
 34. arkadaşlar bunlar hazır cms yani script sizde indirip sitenize kurabilirsiniz tıpkı forum gibi
  bu script i çok aradım ama bulamadım birisi download linkini verebilirse çok memnun olurum

  Cevapla
 35. Arkadaşlar Birde türk youtube olsun değlmi bu kadar niye övdünüz youtubeyi anlayamadım. Youtubeden daha çok ilerler inşallah trtube 😉

  Cevapla
 36. 37.hasan arkadaşa:
  Her yerde yazıyorum trtube.com script değil diye.
  Bir sürü script var ama trtube script kurularak yapılmadı. Hiç birine de benzemiyor zaten. O kadar düşmedik. Onun için istesen de bulamazsın:) Youtube kadar kimse olamaz zaten. Milyonlarca dolar sermaye gerekiyor.
  Biz Türk Halkı için elimizden geldiği kadar çalışıyoruz.

  Cevapla
 37. Trtube ü yaratan arkadaşları tebrik ediyorum.Umarım insanlara icimizden cıkan ınsanlara da en az diğerleri kadar önem vermemiz gerektiğini kanıtlarsınız.Basarılar

  Cevapla
 38. @ devrim demirel: Arda, neredeyse açıldığından beri takip ettiğim webrazzi’de bu haberi gördüğüme inanamıyorum.

  Henüz yeni açılmış, tamamen çalıntı logo, tasarıma sahip, içeriği, trafiği ve hiç bir ciddiyeti olmayan bir girişimi, bu sayfalara taşıman benim bu blog’a olan güvenimi ve inancımı ciddi olarak kaybetmeme sebep oldu…

  gibi devam ediyor ama gelin görün ki; http://www.videorehber.com/ (youtube’a benzeyen bir siteye) devrim demirel destek verdiğini açıklıyor. demek ki büyük konuşmamak lazımmış.

  saygılarımla

  Cevapla
 39. arkadaşlar ben wideo yapmak istiom yardım edermisiniz

  Cevapla
 40. TrTubeyi İzlesene.Coma Rakıp Görmek Bence Sacmalıgın En Büyüğüdür.
  Nedenmi: TrTube Videoları Youtubeden Otomatik Cekmektedir İzlesene.Com Gibi Kendi Serverinde Barındırarak Değil
  2.WebMaster Olmama Ragmen İki Saat Video Arama Butonunu Aradım Bulamadım Peki Anlamayanlar Nasıl Bulabilsin Arama Olarak Bıraktıgı Google Özel Arama Bu Hizmet Değil Bence İnsanları Aldatmaktır.

  Cevapla
 41. trtube mü? Ahaaha Allah bilir başka sitelerden çekiyodur videoları ahaha izlesene.com a su dökemez bu site…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın