İzlesene.com: Yerli YouTube

Türkiye'deki web siteleri üzerinde bir araştırma yaparken Alexa istatistiklerinde ne kadar zamandır haberimin olmadığını bilemediğim bir site ile karşılaştım ve "Evet, beklenen oldu!" dedim.

Sloganında ülkemizin ilk video topluluğu olduğu belirtilen ki benim bildiğim kadarıyla da şu an için öyle gözüken izlesene.com, YouTube benzeri servisleri yayına almak için çalışan tüm firmalara hayırlı olsun diyorum.

Sitenin kime ya da hangi firmaya ait olduğunu hatta ne zaman yayına başladığını şu an için bilemiyorum, ancak benim incelemeye aldığım esnada 15.366 video ve 66.855 üyeye sahip olduklarını gördüm. Diğer taraftan yine aynı zaman diliminde sitede 5.975 online kullanıcı bulunuyordu. Görünen o ki servis alması gereken yolun büyük kısmını almış.

Özellikle YouTube başarısının konuşulmaya başlandığı dönemleri takiben birçok küçük, orta ve büyük ölçekli firmanın video toplulukları kurmak için çalışmalar sürdürdüğünü duyuyor ve biliyordum. İzlesene.com bu girişimlerden bir tanesinin ürünü müdür bilemiyorum ama projenin potansiyel rakiplerinden önce yayına başladığı ortada.

İzlesene.com

İzlesene.com'un yükleme hızı, video gösterim aracı, yorum özelliği, etiket yapısı ve aile filtresi özellikleri global benzerlerini andırıyor ve iyi modellenmiş gözüküyor.

Bir süre önce yayın hayatına son vereceğini açıklayan ancak sonrasında sadece yeniden yapılanma sürecine girdiğini ve bundan sonrasında telif hakları konusunda yetkili kurumlarla ortak çalışma içerisinde olacağını açıklayan HemenPaylas.com örneğini bildiğimiz için İzlesene.com'un bu tür hukuksal konularda nasıl bir tutum sergileyeceğini merak ediyorum.

İlerleyen dönemlerde eminim ki servis hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacağız ve gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Bildiğim şu ki, eğer ilk olma avantajını doğru kullanır ve telif hakları konusunda dikkatli davranırsa İzlesene.com yakın zamanda pazarda yer alacağını tahmin ettiğim potansiyel rakipleriyle bu tür servislerin kullanıcıları için iyi bir seçenek olacaktır.

Elbette şunu da göz önünde bulundurmak lazım ki bugünlerde hali hazırda YouTube benzeri video servisleri konusunda arayışı olan internet servis sağlayıcı büyükler için de sıkı takip altında bulundurulacak bir ürün olacaktır. Tabi hali hazırda onlardan birinin, onlarla görüşmede ya da onlar için hazırlanmış bir BETA değilse.

Dediğim gibi şu aşamada yazdıklarım tahminler ve gördüklerimden ibaret, bundan sonrasını ise birlikte analiz edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.