İzlesene.com: Yerli YouTube
Video

İzlesene.com: Yerli YouTube

Türkiye'deki web siteleri üzerinde bir araştırma yaparken Alexa istatistiklerinde ne kadar zamandır haberimin olmadığını bilemediğim bir site ile karşılaştım ve "Evet, beklenen oldu!" dedim.

Sloganında ülkemizin ilk video topluluğu olduğu belirtilen ki benim bildiğim kadarıyla da şu an için öyle gözüken izlesene.com, YouTube benzeri servisleri yayına almak için çalışan tüm firmalara hayırlı olsun diyorum.

Sitenin kime ya da hangi firmaya ait olduğunu hatta ne zaman yayına başladığını şu an için bilemiyorum, ancak benim incelemeye aldığım esnada 15.366 video ve 66.855 üyeye sahip olduklarını gördüm. Diğer taraftan yine aynı zaman diliminde sitede 5.975 online kullanıcı bulunuyordu. Görünen o ki servis alması gereken yolun büyük kısmını almış.

Özellikle YouTube başarısının konuşulmaya başlandığı dönemleri takiben birçok küçük, orta ve büyük ölçekli firmanın video toplulukları kurmak için çalışmalar sürdürdüğünü duyuyor ve biliyordum. İzlesene.com bu girişimlerden bir tanesinin ürünü müdür bilemiyorum ama projenin potansiyel rakiplerinden önce yayına başladığı ortada.

İzlesene.com

İzlesene.com'un yükleme hızı, video gösterim aracı, yorum özelliği, etiket yapısı ve aile filtresi özellikleri global benzerlerini andırıyor ve iyi modellenmiş gözüküyor.

Bir süre önce yayın hayatına son vereceğini açıklayan ancak sonrasında sadece yeniden yapılanma sürecine girdiğini ve bundan sonrasında telif hakları konusunda yetkili kurumlarla ortak çalışma içerisinde olacağını açıklayan HemenPaylas.com örneğini bildiğimiz için İzlesene.com'un bu tür hukuksal konularda nasıl bir tutum sergileyeceğini merak ediyorum.

İlerleyen dönemlerde eminim ki servis hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacağız ve gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Bildiğim şu ki, eğer ilk olma avantajını doğru kullanır ve telif hakları konusunda dikkatli davranırsa İzlesene.com yakın zamanda pazarda yer alacağını tahmin ettiğim potansiyel rakipleriyle bu tür servislerin kullanıcıları için iyi bir seçenek olacaktır.

Elbette şunu da göz önünde bulundurmak lazım ki bugünlerde hali hazırda YouTube benzeri video servisleri konusunda arayışı olan internet servis sağlayıcı büyükler için de sıkı takip altında bulundurulacak bir ürün olacaktır. Tabi hali hazırda onlardan birinin, onlarla görüşmede ya da onlar için hazırlanmış bir BETA değilse.

Dediğim gibi şu aşamada yazdıklarım tahminler ve gördüklerimden ibaret, bundan sonrasını ise birlikte analiz edeceğiz.

Yorumlar (10)
 1. Site güzel ama fevkalade değil tabii. Öncelikle YORUM bölümü çok amatörce tasarlanmış. Ayrıca player'ın ilerleme çubuğu bazen problem çıkarabiliyor. Keşke bu küçük problemler olmasaydı.

  Bunun yanında bu sitenin büyük şirketlere göz kırpmak amacıyla yapıldığını düşünüyorum. İlk önce dikkatleri çekip fiyatını arttıracak. Daha sonra istediği bir fimaya kendisini satacak. Görünen mantalite bu.

 2. Yusuf İbili Yusuf İbili

  Gerçekten Türkiye'de gurur verici çalışmalardan bir tanesi. Ne kadar sitede aktif olmasam da yeri geldiğinde güzel videolarla ve eşliğinde yorumlarla karşılaşıyorum. Bir nevi moral kaynağımız zaman zaman.

  Tek temennim zamanla Mynet'in olmamasıdır. İnşallah satılmaz. Yoksa reklam alternatiflerini düşünmek bile istemiyorum...

 3. Benim asil merak ettigim konu bandwidth'i nasil karsiliyorlar?

  Boyle bir sistemi kurmayi herkes dusunmustur ama sadece buyuk maddi destegi olan yapabilir. Eger bahsettikleri ziyaretci ve sayfa gosterimi rakamlari dogruysa, faturalari cok kabarik olsa gerek.

  Sitede reklam da goremedim. Youtube'un dustugu durumla birebir. Gelir modelleri yok. Zaten Youtube'un aksine reklamdan baska secenekleri de yok. Yayin kuruluslari ile anlasma yapacak veya ucretli icerik saglayacak luksun Turkiye'de oldugunu zannetmiyorum.

  Sitede yetiskinler icin bir cok video var. Bunlar bile reklamlardan para kazanmalarina yeter. Fakat Turk muzik videolari, dizi ve tv goruntulerini sunucularinda barindirip reklamla para kazanabileceklerini zannetmiyorum. Hukuki yonden cok kolay kaybederler.

  Benim tahminim, izlesene.com 2-3 ay icinde kapanir, ya dava kaybederler ya da aylik masraflari karsilayamazlar. Cok karamsar oldu bu ya :)

 4. @ardakutsal:

  izlesene.com haziran ortaları gibi yayına başladı, ilk başta media player ile videolar izleniyordu, tasarım da daha farklıydı. Sonradan flash player'a geçtiler ve bir kaç kez playerlarını değiştirdiler.

  Bazı populer sitelerde, gittigidiyor tarzında direk video thumnaillardan oluşan reklamlarını görüyordum.

  İzlesene.com çok başarılı bir uygulama, sitenin geleceği konusunda erinc kadar karamsar değil. Bu site de kapanırsa artık işin tadı iyice kaçar. Telif hakları ile ilgili olarak izlesene.com'un bir çok markaya zarar verdiğinden çok değer kattığına inanıyorum.

 5. bir yazı içinde aynı linke 45 kez link vermek çok da güzel fikir deil bence.

 6. Yusuf:

  MyNet konusunda şu an için bişey söyleyemeyeceğim. Ama aslına bakarsan satış durumunda sektörde böyle bir renk olmasına memnun olurum. Şu an için netleştirmiş olmasamda video alanında MyNet ile ilgili birşeyler duyduğumu söyleyebilirim.

  Erinc:

  Maliyetler açısından gözünde büyüttüğün rakamlara ülkemiz ölçeğinde çıkılmayacağını söyleyebilirim. YouTube'u bu konuda global olması açısından kıstas almak yanıltıcı değerler çıkartabilir. Yasal anlamda da umarım video alanındaki girişimler başlamadan bitmek zorunda kalmaz.

  ziddo:

  Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Açıkcası utanarak hiç denk gelmedim diyebilirim. Hatta bir yakın arkadaşım yazımdan sonra beni arayıp "nasıl bilmezsin?" diye ayıpladı bile :)

  elvirs:

  Haklısın benimde doğru olmadığını düşündüğüm bir uygulamamdı. Bundan sonrasında uyarını dikkate alıp aynı linkleri tekrarlamayacağım.

 7. Mert Yüksel Mert Yüksel

  İzlesene iyi de telif hakları ve görsellik açısından biraz eksik gibi.İzlesene'nin en büyük rakibi olarak geliyoruz;trtube.com

 8. Serkan Mavi Serkan Mavi

  wallaha daha çok içerik http://www.izlesene.us da var.Burası daha çok hoşuma gidiyor.

 9. Cem Gencer Cem Gencer

  Site klonlamak ve popülerlik çalmaya çalışmak adeta bir zorunluluk oldu TR'de; bir proje başarılı olmayagörsün, hemen türevleri yapılmalı. izlesene sonuca bakmadan açtığı video-sharing sitesi ile biraz atak davrandı tabii. Ama yeni bir fikirle ortaya atılanalrdan ziyade bu klon sitelerin bu derece tutmasını anlayamıyorum bazen.

 10. www.loxol.tv 'yi de unutmamak gerekir.