PageFlakes Türkçe oluyor
Genel

PageFlakes Türkçe oluyor

Bir süre önce burada yeni versiyonundan bahsettiğim PageFlakes çok yakında Türkçe dil seçeneğini sistemine dahil ediyor olacak.

Şu an için sadece İngilizce ve Almanca dil seçenekleri bulunan servisin Türkçe'yi dahil etmesi Tekno Seyir isimli blogundan tanıdığımız Hasan Karaboğa'nın kişisel girişimi sayesinde gerçekleşiyor. Hasan'ın PageFlakes çalışmasından önce WordPress ve yakında duyuracağı activeCollab'ın da tercümelerini gerçekleştirmiş olduğunu da bilmeyenler için belirtmek isterim.

Webrazzi istatistiklerinden gördüğüm kadarıyla PageFlakes kullanarak RSS üzerinden yazılarımı takip eden okuyucularım bulunuyor. Bu sayı eminim ki Türkçe versiyon ile kat ve kat artacaktır.

Ayrıca dünya çapında bilinen bu harika servisin Türkçe'yi 3. dil olarak bünyesine katmasının da önemi büyüktür ve PageFlakes'in ülkemizden kazanacağı kullanıcılar ile yakalayacağı başarı, diğer global servislere ışık olacaktır.

Hasan'ın özverili çalışmasının geri dönüşü olarak Webrazzi'deki PageFlakes tanıtımım sonrasında servisin sahiplerinden aldığım e-mail ile kendilerinin benden de bir ricaları oldu.

Servisi kullananlar bilecektir, RSS takibi için popüler siteler PageFlakes dahilinde yer almaktadır ve Türkçe versiyonda da aynı şekilde ülkemizdeki popüler RSS kaynaklarının eklenmesi düşünülüyor ve benden bu listeyi kendileri ile paylaşmamı istediler. Bunun için de yine bu başarının mimarı olarak gördüğüm Hasan ile birlikte ortak bir çalışma sürdürüyoruz. PageFlakes'e göndermek için belirli bir liste oluşturduk diyebilirim, ancak sizlerin de desteği ile en doğru şekilde ülkemizin en popüler RSS kaynaklarını belirli bir kategori düzeni içinde bu servise dahil etmek istiyoruz.

Eğer bu listenin oluşumuna katkı koymak isterseniz lütfen bu yazının yorumlar bölümüne sizin için PageFlakes kapsamında bulunması gerektiğine inandığınız siteleri kategorisi, sitenin adı ve RSS kaynağı şeklinde ekleyin.

Elbette eklenen tüm siteleri PageFlakes'e gönderiyor olmayacağız. Sonuçta önemli olan en popüler sitelerin kararlaştırılabilmesi ve objektif olarak PageFlakes veritabanına eklenmesi. Haber, Müzik, Spor, Sağlık, Yemek ve bunun gibi diğer kategoriler kapsamında düşünebileceğiniz popüler ve RSS desteği olan siteleri bizimle paylaşmanız için yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu çalışmayı 2 gün içinde göndermemiz gerektiği için en kısa sürede geri dönüşlerinizi bizimle paylaşırsanız memnun olurum.

Objektif olabilmemiz için direk iletişime geçmek yerine yorum olarak yazmanızı tercih ettiğimi de belirtmek isterim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorumlar (10)
 1. Mustafa Mustafa

  Haber kategorisi icin; http://haberler.com sitesinin servisleri kullanilabilir.

  Cok arayip da baska yerde bulamadigim yerel haberler icin RSS servisi sadece bu sitede var.

 2. Hasan Hasan

  Desteğin için çok teşekkür ederim. :)

  Popüler RSS kaynağı olarak benim aklıma ilk gelen birçok kişinin katkılarıyla ayakta duran kaliteli topluluk blog/siteleri. Pilli Network siteleri diyelim ki, Bildirgec.org, Hafif.org...

  Ve Fazlamesai.net.

  Devamını diğer yorum yapacaklara bırakayım... :D

 3. Fatih Küçükbaltacı Fatih Küçükbaltacı

  Altı Üstü Tasarım

  Ferruh Mavituna

  Markting Post http://map.blogsome.com/)

  Selim Tuncer http://selimtuncer.blogspot.com/)

  Zeynep Özata http://zeynepozata.wordpress.com/)

  Tekno Seyir

  Fındık Kabuğu http://www.findikkabugu.net/)

  Hastalardan Öğrendikerim http://benbugunbunuogrendim.blogspot.com/)

  Müstesna Danalar Derneği (www.danalar.org)

  Webrazzi :)

  Arda Kutsal

 4. Yakuter Yakuter

  Çalışmalarında başarılar dilerim. Bence eklenmesi gereken siteler yazdıkları makalelerle insanlara birşeyler katmaya çalışan siteler olmalı. Tabiki bir sitenin tüm yazıları makale olmayabilir. Kendi isteklerince yazabilirler ama genel eğilimleri önemlidir.Bu durumda kendi sitemi söylemek ne kadar doğru olur bilemiyorum ama yine de sizin takdirinize bırakmak istiyorum

  yakuter.com (kendi sitem)

  altiustutasarim.com

  dmry.net

  teknoseyir.com

  acikbilgi.com

 5. Yakuter Yakuter

  Söylemeyi unuttum ayrıca

  fikiratolyesi.com

 6. Kürşat Özel Kürşat Özel

  Çoktan seçmeli başlangıç sayfası fikri web 2.0 teknolojisi olarak bir dönemin başlangıcı olmakla yetinmek zorudadır.RSS in internetteki gücü sizce ne kadar bu sistemi destekleyebilecek.Fikrimi beyan etmek isterim ki malesef pageflakes eskimeye başladı benzerlerini çok yakın zamanda görmeye başlamışken

  (bkz: netvibes)

  (bkz: google personalized)

  (bkz: windows live)

  (bkz: protopage)

  daha esnek ve daha fazlasını sunan siteleride görür olduk.

  Kısıtlı özgürlük pageflakes ile bir ilki doğursa da sadece doğru ilk gelinceye kadar yaşamına bu denli başarılı bir görüntü ile devam etme imkanına sahiptir. Düşünceme göre web 3.0 işlevleri taşıyan ve pageflakes çalışmasını parmaklıklarına hapsedecek olan sistemin gelme zamanı yaklaşmakta.

  Ayrıca Arda Kutsal’dan pageflakes in türkçeleşmesine katkıda bulunmaktan haz almaktansa (içinde yer almasa bile) daha fazlasının türk yazılımcılar tarafından yapılmasını umut etmesini beklerdim.

  Dipnot : Pageflakes sayfasında dil seçenekleri içerisinde 5 dil görmeme rağmen türkçe seçeneğini göremediğimi belirtirim.Ve türkçe istiyen arkadaşlara www.netvibes.com un şuana kadar türk kullanıcısı için düzgün bir çalışma yapan ilk site olduğunuda belirtmek isterim.

 7. Kürşat,

  PageFlakes'in Türkçe versiyonunu yayına almamış olması tamamen kendi sorumluluklarında olan bir durum.

  Bu noktada özellikle Teknoseyir'in sahibi Hasan özverili çalışmasıyla elinden geleni yaptı. Benim ise çok küçük katkılarım olmuştur.

  Dediğim gibi yayına alınması PageFlakes yönetiminin kendi çalışmaları ile ilgilidir.

  Türk yazılımcılara destek ve bu tür uygulamaları onların yapmasından haz almak konusunda ise sanırım bana yüklenmen pek doğru değil.

  Kişisel blogum ve Webrazzi'de bugüne kadar yazdığım yazıların büyük çoğunluğu ülkemizdeki girişimcilere başarılı olabilecekleri alanları göstermek adınaydı.

  Zaman ayırıp yorumlarını paylaştığın için teşekkürler.

 8. Kürşat Özel Kürşat Özel

  Sevgili Arda Kutsal

  Hasan beyin ve sizin çalışmalarınızı zevkle izliyorum.Yorumum kimseye yüklenme amacı taşımamaktadır.Sadece global bir site üretmek bir yana, global siteleri taklit bile edemez hale gelmemize yapılan bir sitemdir bu.(..ki çok daha fazlasının yapılabileceği kanaatindeyim)

  Bashi geçen konu üniversite yıllarımızdan başlayan bir sıkıntının devamıdır kanaatime göre. Bizler akademik hayatımızı yurtdışından bir eğitmenin yazdığı ve ülkenizden onlarca prof luk bir heyet tarafından çevirisi yapılan kitaplarla tamamlıyoruz.

  Bunca beyin bir araya geliyorsak bir iş için yapabileceklerimiz konusunda daha makul çerçevelerimiz olası gerek belkide. Bir Bangladeş'li (Omar Al Ziyad) ve ekibinin hazırladığı bir sistemin daha fazlasını yapabileceğimiz günlerin gelmesini umut ediyorum.

  Diğer dillere çevirisi yapılacak çalışmalarda yollarımızın kesişmesi dileğiyle.

  İyi çalışmalar...

 9. Gazanya Gazanya

  Oldukça Güzel bir Çalışma

  __________________________ http://blog.gazanya.com

 10. Çakır Çakır

  Sanki birileri burda http://www.puuple.com) benzer bir şeyler yapmaya çalışmış. Hatta işin içine kendi yorumlarını(!) da katarak olayı bir saadet zincirine çevirmişler. RSS'lerin dışında da bağlantılar eklemeleri onları farklı kılar mı bilmiyorum ama sitede samimi olmayan bir hava esiyor nedense.