Para kazandıran YouTube klonu

GreedTube.comGreedTube, YouTube'de yayınlanan videoları kendi sistemine ekleyen kişiler ile %50 gelir paylaşımı sağlayan yeni bir servis. Yani siz YouTube'de yer alan bir video'nun embed kodlarını GreedTube'ye ekliyorsunuz ve artık GreedTube'nin reklam gelirlerine ortak olmuş oluyorsunuz.

Neden YouTube'de yer alan bir video'yu gidip GreedTube'den seyredeyim diyebilirsiniz. Haklı olarak bu düşünce sonunda GreedTube'de yer alan videolar seyredilmez ve reklam geliri de oluşmaz. Ama servisi hayata geçirenler o konuda da güzel bir fikir geliştirmişler ve şöyle yapmışlar.

GreedTube'deki videoların altında Digg ve Del.icio.us'a eklemek için linkler var. Sonuçta eğer siz YouTube'de yer alan bir videoyu Digg'e yada Del.icio.us'a ekleyecek olursanız ve söz konusu video popüler olursa size hiçbir faydası olmaz. Ancak siz bu paylaşımı GreedTube'yi kaynak göstererek yapacak olursanız Digg'de ana sayfada yer alması durumunda gelecek olan yüzbinlerce kişiden gelir paylaşımı adına önemli geri dönüş alabilirsiniz.

Bence güzel bir düşünce, ancak logonun ve sitenin isminin YouTube'ye bu kadar benziyor olmasının ilerleyen zamanlarda servisler arasında yasal bir probleme dönüşeceğine eminim. Bunu zaman içinde görürüz.

Mevcut durumda baktığımızda GreedTube iyi düşünülmüş bir mash-up ve fikir olarak da girişim modelleri arasında göz önünde bulundurulmasında fayda olabilecek bir uygulama. Çünkü benzeri modeller üzerine kurulabilecek birçok girişim fırsatı olduğu ortada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.