Insights kapsamlı içerikleri ve raporlarıyla içgörü yaratıyor, stratejilere yön veriyor. Popüler Insights içeriklerine göz atın.
Son teknolojinin etkilerini Webrazzi merceğiyle inceleyin, detayları görün, güçlü stratejiler yaratın. Özel makaleler ve raporlara erişmek için hemen harekete geçin.
Ümit Öncel

Yorumları

 • 05 Mart 2016

  Gece kısmından emin olamadım ama umarım ofise bir gün geliriz. Sevgiler :)

 • 05 Kasım 2014

  ifttt üzerinden android cihaz ile binlerce reçete yapmak mümkün. bu listedeki her şeyi de yapabilirsiniz.

  1. 05 Kasım 2014

   Android reçetelerini de ayrı bir yazıda bir araya getireceğiz ;)

 • 13 Mart 2014

  Merhaba,

  Haberde küçük bir hata var.

  "Apple, dünyanın başka hiç bir yerinde satmadığı iPhone 4’ü sadece Hindistan için üreterek satışa sunuyor."

  demişsiniz. Başka ülkeleri bilemiyorum ancak iPhone 4 Türkiye'de operatörler de dahil pek çok mağaza tarafından bahsettiğiniz fiyat aralığında satılıyor. Yani dünyanın hiç bir yeri ibaresi birazcık hatalı.

  İyi çalışmalar

  1. 13 Mart 2014

   Merhaba,

   Diğer satış kanallarından satılıyor dediğiniz gibi fakat Apple kendisi iPhone 4 satışı yapmıyor. Apple Türkiye'de kendi kanalı ile sadece iPhone 4S, 5C ve 5S satıyor http://store.apple.com/tr/iphone). Hindistan'da ise iPhone 4'ü Apple kendi mağazalarında satıyor.

 • 16 Ocak 2014

  Ümit hocam elinize sağlık. Ancak bu "Girişim Ofisleri" konsepti iyiden "Yazılım Sektörü Ofisleri"ne dönüştü, bilmiyorum bu bilinçli bir tercih mi? Ancak dünyanın 14 noktasında faaliyet gösteren yabancı bir firmanın satış ve destek ofisi "bence" ne sizin ne de bizim zaman ayırmamız gereken bir yer.

  Faaliyet konusu niş olsa ya da ofis gerçekten sıradışı olsa yine eyvallah ama Avrupa menşeili bir email pazarlama şirketinin, bir plazanın yüksekçe bir katındaki olağanüstü derecede sıradan ofisi bence kesinlikle izlenesi değil.

  Müspet eleştiri olması mukabilinde yazdım, o şekilde değerlendirmenizi de dilerim.

  1. 16 Ocak 2014

   Merhabalar,

   Yorumlar için çok teşekkürler öncelikle. Türkiye'deki internet ekosisteminde yer alan her tarzdan firmayı mümkün olduğu kadar Girişim Ofisleri'ne taşımanın, tüm sektörü farklı açılarından görebilmek açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

   Daha önceki haftalarda ReklamStore, TatilSepeti.com ve Lukapu'yu ziyaret etmiştik örneğin. Veya Yandex ve Google gibi yabancı merkezli firmaların da Türkiye ofislerini gezmiştik. E-posta pazarlama da benzer şekilde yine bu ekosistemin bir parçası.

   En büyüğünden daha yeni ve nispeten küçük girişimlere kadar, doğrudan internet girişimi olanlardan ekosistemin sadece belli bir noktasında yer alan firmalara kadar ne kadar çok ve farklı şirkete Girişim Ofisleri'nde yer verebilirsek, hem yeni girişimcilere fikir/ilham vermek, hem de tüm ekosistemi daha geniş bir açıdan tanıyabilmek için fayda sağlar düşüncesindeyim.

   Tabi ki her ofis diğerinden farklı ve ilgi duyanlar kadar duymayanlar da olacaktır. Ofis yaşantısı kadar, farklı tarzdaki şirketlerin işleyişlerini de konuşmaya çalıştığımız için her bir video büyük resmin bir parçasını daha aktarmayı sağlaması açısından faydalı oluyor diye umuyorum :)

 • 03 Ekim 2013

  Hersey guzel de macin sonucu noldu?

  1. 04 Ekim 2013

   Dostluk kazandı :)

 • 03 Ekim 2013

  Yeni sezonda da başarılar dilerim Ümit bey, başarılı ve bir o kadar da keyifli bir çekim olmuş..

  1. 04 Ekim 2013

   Çok teşekkürler, devamı da geliyor :)

 • 23 Ağustos 2013

  Listenin sonunda kim yer alıyor?

  1. 23 Ağustos 2013

   Merhaba,

   Akamai o şekilde bir dünya sıralaması yapmamış fakat raporda http://www.akamai.com/stateoftheinternet/) benim görebildiğim en düşük sıralama 128. sıradaki Bolivya; ortalama internet hızı 0,9 Mbps.

   Bu sırada Speedtest'in sonuçlarına göre derlenen (ve o yüzden bilimsel kabul edilmemesi daha uygun olan) NetIndex sıralamasının http://www.netindex.com/download/allcountries/) en sonunda yani 186. sırada 0,2 Mbps ile Burkina Faso geliyor. Bu listede Türkiye 8,7 Mbps ile 70. sırada.

 • 13 Ağustos 2013

  sadece jibbigo'yu mu satın almışlar? yoksa mobile technologies şirketinin tamamını mı? açıklama da şirketi tamamıyla bünyesine kattıkları yazılı

  1. 13 Ağustos 2013

   Merhaba,

   Facebook aslında Jibbigo için Mobile Technologies'i satın aldı :)

 • 02 Ağustos 2013

  Ümitciğim, API'ını (ey-pi-ay-ını) değil API'sını yazıyoruz. Kısaltmalara ek yapılırken kısa halleri dikkate alınır. Örnek "TBMM'ne gittim" değil "TBMM'ye gittim" denir.

  Koca yazıda buna mı takıldın diyeceklere peşinen cevap vereyim, belli entellektüelliğe sahip insanlar dil konusunda doğrudan sorumludurlar. Türkçe bir yayın kanalı olarak Webrazzi'nin en çok dikkat etmesi gereken hususların başında dilimiz gelir.

  Saygılar.

  1. 02 Ağustos 2013

   Merhaba,

   Bence çok önemli bir konu, koskoca yazıda bu konuya takıldığınız için teşekkürler :)

   Yabancı dildeki ifadelerin kısaltmaları ile ilgili olarak bana mantıklı gelen kısaltmaların kendi dillerinde okunmaları. Dolayısıyla API, ey-pi-ay şeklinde okunmalı ve ona göre ek almalı diye düşünüyorum. "API'ını" şeklinde yani.

   Benzer diğer bir örnek ADSL. İngilizce kısaltma olarak okunduğunda "ADSL'in" Türkçe kısaltma olarak okunduğunda "ADSL'nin" şeklinde kullanılmalı. Bana ilki daha doğru geliyor.

   TDK'nın sitesindeki ilgisi bölümü http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=189:Kisa)yakın zaman incelemiştim fakat orada yabancı kökenli kısaltmalarla ilgili bir yanıt göremedim.

   Bir de yaygın alışkanlıklar var. Örneğin TDK aslında te-de-ke diye okunuyor olmalı. Sitesindeki örnekte bunu gösteriyor, fakat alışkanlık te-de-ka şeklinde okumak yönünde ve bu durumda da eki ona göre geliyor. Benim bir önceki paragrafta "TDK'nin" yerine "TDK'nın" demem gibi :)

   Dilin canlı olduğunu, yaşadığını kabul edersek; bu tip genel eğilimlerin var olan kuralları değiştiriyor olması dile zarar mı veriyor, yoksa zenginleştiriyor mu, bu tartışılan ve tarışılmaya devam edecek bir konu :)

 • 28 Mart 2013

  Müdür bey'i çok sevdik :D sanırım ümit öncel için de keyifli bir gezi olmuştur :) ofis bir standart ama..

  1. 29 Mart 2013

   Mehmet Bey'in enerjisi inanılmaz gerçekten de, dediğiniz gibi benim için de çok keyifli bir ziyaret oldu :)