Apple'ın Mac sevkiyatları, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21 artış gösterdi

Apple'ın Mac sevkiyatları, 2024'ün ikinci çeyreğinde 2023'ün ikinci çeyreğine kıyasla yaklaşık yüzde 21 artış gösterdi.
Apple'ın Mac sevkiyatları, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21 artış gösterdi

Apple'ın Mac sevkiyatları, 2024'ün ikinci çeyreğinde 2023'ün ikinci çeyreğine kıyasla yaklaşık yüzde 21 artış gösterdi. Araştırma firması IDC tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2024'ün Haziran ayında sona eren çeyrekte dünya çapında masaüstü ve dizüstü bilgisayar sevkiyatları bir önceki yıla göre yüzde 3 oranında yükseldi. Raporda paylaşılan bilgilere göre; Apple ve Acer büyük üreticiler arasında büyüme konusuda liderliği üstlenmiş durumda. Bu anlamda Acer'ın da sevkiyatlarda aynı dönemde yaklaşık yüzde 14'lük bir artış gösterdiğini belirtelim.

Dell ise sevkiyatlarda yüzde 2,4'lük bir düşüş yaşadı ve bu dönemde düşüş yaşayan tek büyük şirket oldu. Bu noktada Gartner'ın yeni raporunun da benzer veriler paylaştığını belirtelim. IDC'ye göre, Çin'deki zayıf talep genel sonuçları etkilemiyor. Ancak Çin hariç tutulduğunda küresel sevkiyatlar yüzde 5'in üzerinde büyüme kaydetti. Lenovo yaklaşık yüzde 23 ile en yüksek pazar payını korumayı başardı. Bununla beraber, HP bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,8'lik bir artış yaşayarak pazarın yüzde 21'ini temsil etti. 

Araştırma firması Canalys'in verilerine göre; 2024'ün ikinci çeyreğinde toplam PC sevkiyatı 62,8 milyon adede ulaştı. Böylece küresel PC pazarı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 3,4 oranından biraz daha yüksek bir büyüme kaydetti. Verilere göre; Apple 5,5 milyon adetlik sevkiyat ile dördüncü sıraya yerleşti. Şirket, yüzde 9'luk bir pazar payına sahip olan şirket, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6'lık bir yükseliş gösterdi. Lenovo 14,7 milyon adetlik sevkiyatla pazar lideri oldu. Lenovo'yu, 13,7 milyon adetle HP ve 10,1 milyon adetle Dell takip etti.

2020 ve 2021 yıllarında satın alımlarda pandemi kaynaklı bir artış yaşanmıştı. Ancak bu artışın ardından düşüş dönemine tanıklık ettik. Şu anda ise PC endüstrisi, ikinci büyüme çeyreğini yaşamakta. Bunun nedeni yapay zeka destekli PC'ler olabilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.