AMD, Silo AI'ı 665 milyon dolara satın alıyor

Advanced Micro Devices, Finlandiyalı yapay zeka girişimi Silo AI'ı yaklaşık 665 milyon dolar nakit karşılığında satın alacağını açıkladı.
AMD, Silo AI'ı 665 milyon dolara satın alıyor

Dünyanın en büyük 11 çip üreticisi arasında yer alan Advanced Micro Devices, bugün paylaştığı bir duyuru ile Finlandiyalı yapay zeka girişimi Silo AI'ı yaklaşık 665 milyon dolar nakit karşılığında satın alacağını açıkladı. Şirket, bu satın alma ile yapay zeka çipi yeteneklerini geliştirmeye çalışıyor. 

AMD'nin yaptığı açıklamaya göre; Silo AI'ın CEO'su ve kurucu ortağı Peter Sarlin, AMD Yapay Zeka Grubu'nun bir parçası olarak birimi yönetmeye devam edecek. Anlaşmanın 2024 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Silo AI satın alınması, AMD destekli yapay zeka modellerinin geliştirilmesi ve dağıtımının iyileştirilmesini sağlayacak. Böylece potansiyel müşteriler, şirketin çipleriyle karmaşık yapay zeka modelleri üretebilecek. Bunlara ek olarak Silo AI'ın AMD'nin yazılım geliştirme yeteneklerini güçlendireceğini de söyleyelim. 

AMD Yapay Zekadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Vamsi Boppana'nın aktardıklarına göre anlaşma, AMD'nin mali performansını etkilemeyecek.

Silo AI'ın detayları

Kendini Avrupa'nın en geniş yapay zeka laboratuvarı olarak tanımlayan Silo AI, Finlandiya merkezli bir yapay zeka şirketi. Yapay zeka odaklı çözümlere odaklanan şirket, müşterilerinin teknolojiyi ürün ve hizmetlerine entegre etmelerine destek oluyor. Avrupa ve Kuzey Amerika'da faaliyet gösteren girişimin müşterileri arasında Philips, Rolls-Royce ve Unilever gibi şirketler yer alıyor. 

Bu arada 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz Tech.eu Summit etkinliğimizde Silo AI'ın CEO'su ve kurucu ortağı Peter Sarlin'i sahnede ağırladığımızı da hatırlatalım. 

Geçen yıl Mipsology ve Nod.ai'yi satın alan AMD, son 12 ayda 10'dan fazla yapay zeka şirketine 125 milyon dolardan fazla yatırım yaptı. Nvidia'nın önlenemez yükselişi seneye damgasını vururken, AMD'de hareket alanını genişletmeye odaklanıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.