BYD ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalandı

BYD, Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi kuracak. Üretim tesisinin 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenmekte.
BYD ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalandı

Çin merkezli elektrikli otomobil üreticisi BYD ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında yatırım anlaşması imzalandığı açıklandı. Anlaşma Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşti. Anlaşmanın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından imzalandığını belirtelim.

Bakanlık tarafından paylaşılan bilgilere göre; anlaşma kapsamında, BYD, Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi kuracak. Söz konusu tesis yıllık 150 bin araç kapasiteli olacak. Aynı zamanda BYD'nin sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurması planlanıyor. 

Üretim tesisinin 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenmekte. Paylaşılan bilgilere göre; tesisin 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam yaratması amaçlanıyor. BYD konu ile ilgili yaptığı açıklamada, üretim tesisi ile bölgede yeni enerji araçlarına yönelik artan talebi karşılayarak Avrupa'daki tüketicilere ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

BYD'nin Türkiye'de elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi kurması ülkemizdeki elektrikli ve hibrit otomobil pazarını kökten değiştirebilir. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.