Volkswagen araçlarına ChatGPT entegre edildi

Volkswagen, araçlarına ChatGPT'yi entegre etti. Bu sayede sürücüler, araçlarıyla daha doğal ve etkili bir şekilde iletişim kurabilecek.
Volkswagen araçlarına ChatGPT entegre edildi

Volkswagen'in araçlarına ChatGPT'yi entegre edeceğini daha önce sizlere aktarmıştık. Şimdi ise beklenen gün geldi.  Volkswagen araçlarında artık ChatGPT kullanılabiliyor. Bu hamle, sürücülerin araçlarıyla daha doğal ve etkili bir şekilde iletişim kurmalarına olanak tanıyacak.

Volkswagen, tamamen elektrikli ID. ailesinin tüm yeni araçlarında, ayrıca yeni Golf, yeni Tiguan ve yeni Passat modellerinde ChatGPT'yi kullanıma sunacak

Mevcut Volkswagen modelleri, sesli komutlarla bilgi-eğlence, navigasyon ve klima kontrol sistemlerini yönetme imkanı sunuyordu. ChatGPT'nin entegrasyonu ile sürücüler artık turistik yerler hakkında bilgi alabilecek, geçmiş futbol maçlarının detaylarına ulaşabilecek ve matematik problemlerini çözebilecek.

Volkswagen müşterileri, mevcut VW Connect veya VW Connect Plus hesaplarıyla IDA sesli asistanını kullanarak ChatGPT'ye erişebilecekler. Bunun için ek bir uygulama veya hesap gerekmiyor. Dijital asistan, "Hello IDA" diyerek veya direksiyondaki düğmeye basarak başlatılabiliyor. Volkswagen sistemi bir soruyu yanıtlayamadığında, bu soru anonim olarak ChatGPT'ye iletiliyor ve yanıt veriliyor. ChatGPT, araç verilerine erişim sağlamıyor ve tüm sorular ile yanıtlar hemen siliniyor.

Ocak 2024'te CES elektronik fuarında tanıtılan bu teknoloji, şu anda İngilizce, İspanyolca, Çekçe ve Almanca dillerinde kullanılabiliyor. Bu yenilik, otomotiv yapay zeka çözümlerinde dünya lideri olan Cerence Inc. ile yapılan işbirliği sayesinde mümkün oldu. Volkswagen, bu yeni teknolojiyle sürücülere daha güvenli, bilgi dolu ve etkileşimli bir sürüş deneyimi sunmayı hedefliyor. Bu adım, otomobil üreticisinin yenilikçi yaklaşımının bir başka örneği olarak dikkat çekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.