Apple, iOS 18'de ChatGPT'yi kullanmak için OpenAI'a ödeme yapmıyor

Apple'ın iOS 18 entegrasyonunun OpenAI'a sağladığı görünürlüğün nakit paraya eşit olduğuna inanılıyor.
Apple, iOS 18'de ChatGPT'yi kullanmak için OpenAI'a ödeme yapmıyor

Pazartesi günü gerçekleşen WWDC 2024'ün en önemli güncellemelerinden biri Apple'ın ChatGPT'yi cihazlarına entegre etmesiydi. Akabinde Apple'ın bu entegrasyon için OpenAI'a ne kadar ödediği merak konusu oldu, ancak bugüne kadar bu soruya bir cevap bulamadık. Şimdi paylaşılan bilgiler ise Apple, iOS 18'de ChatGPT'yi kullanmak için OpenAI'a ödeme yapmadığını ortaya koyuyor.

Bloomberg'den Mark Gurman, Apple ve OpenAI arasındaki ortaklığın en azından başlangıçta her iki taraf için de anlamlı bir gelir yaratmasının beklenmediğini açıklıyor. Dolayısıyla Apple OpenAI'ya ödeme yapmıyor, OpenAI da Apple'a ödeme yapmıyor. Hatta Apple'ın iOS 18 entegrasyonunun OpenAI'a sağladığı görünürlüğün nakit paraya eşit ya da nakit paradan daha büyük değerde olduğuna inanıldığı bildiriliyor.

Gurman, "Anlaşma, bilgi taleplerine basit terimlerle yanıt veren bir dijital asistan olan ChatGPT'yi Apple'ın Siri'sine ve yeni yazma araçlarına entegre etmeyi içeriyor. Anlaşma şartları gizli olduğu için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişiler, Apple'ın ortaklığın bir parçası olarak OpenAI'a ödeme yapmadığını söyledi. Bu kişiler, Apple'ın OpenAI'ın markasını ve teknolojisini yüz milyonlarca cihazına taşımanın parasal ödemelere eşit ya da daha değerli olduğuna inandığını söyledi." ifadesini kullandı.

Bloomberg ise Apple'ın amacının yapay zeka şirketleriyle gelir paylaşımı anlaşmaları yapmak olduğunu söylüyor.

iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia'daki ChatGPT entegrasyonu, katılmayı tercih eden kullanıcılar için ücretsiz olarak sunulacak. ChatGPT Plus aboneleri, ek özelliklerin kilidini açmak için hesaplarında oturum açabilecekler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.