iOS 18, yavaş bir iPhone şarj cihazı kullandığınızda sizi uyaracak

iOS 18, iPhone'unuzu şarj etmek için yavaş bir şarj cihazı kullanıp kullanmadığınızı size söyleyecek.
iOS 18, yavaş bir iPhone şarj cihazı kullandığınızda sizi uyaracak

Apple'ın iki gün önce gerçekleşen WWDC 2024'te tanıttığı iOS 18 ile ilgili bazı yeni özellikler de paylaşılmaya başlandı. Bu kapsamda iOS 18'in, iPhone pil sağlığı ve şarj ayarlarında birkaç önemli değişiklik içerdiğini de söylemek mümkün.

Paylaşılanlara göre Apple, iPhone 15 kullanıcıları için daha fazla şarj limiti ayarının yanı sıra yavaş şarj cihazı kullandığınıza dair bilgiler de ekledi. iOS 18 için Ayarlar uygulamasında, iPhone 15 kullanıcıları, “Pil” menüsünün “Şarj” bölümünde bir şarj limiti ayarlamak için çeşitli seçenekler görecek. Daha önce yüzde 80'lik bir şarj limiti belirlemenize izin veren Apple, şimdi yüzde 85, yüzde 90 ve yüzde 95'lik şarj limitleri belirlemek için daha ayrıntılı seçenekler ekledi.

iOS 18 ayrıca iPhone'unuzu şarj etmek için yavaş bir şarj cihazı kullanıp kullanmadığınızı size söyleyebilecek yeni bir özellik de içeriyor.

Bunun için Ayarlar uygulamasında “Pil” menüsünü seçmek ve Pil Seviyesi grafiğine bakmak gerekiyor. Eğer yavaş bir şarj cihazıyla aktif olarak şarj ediyorsanız, bir uyarı mesajı ile karşılaşılacağı belirtiliyor. Grafiğin kendisinin de yavaş şarj cihazı kullanıldığını gösteren yeni bir turuncu renkle güncellendiğinin altı çiziliyor. 

Tam olarak neyin yavaş olarak kabul edildiği ise belli değil, ancak bu tanımlama, yavaş şarj hızları gören ve nedeninden emin olmayanlar için yararlı diyebiliriz.

Apple, iOS 18'i geliştiricilere açtı, ancak işletim sisteminin herkes için aktif edilmesi sonbaharı bulacak. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.