Apple, gelecekte Google'ın yapay zekası Gemini'ı iOS'e entegre edebilir

Apple'ın yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, şirketin Google'ın büyük dil modeli ailesi Gemini'ı de işletim sistemlerine dahil edebileceğini söyledi.
Apple, gelecekte Google'ın yapay zekası Gemini'ı iOS'e entegre edebilir

Apple, şirketin yıllık geliştirici konferansı WWDC 2024'te duyurduğu OpenAI ortaklığı sayesinde ChatGPT'ye güç veren büyük dil modeli GPT-4o'yu iOS 18, iPadOS 18 ve MacOS Sequioa'ya entegre ediyor. Ancak açılış konuşmasının sona ermesinden kısa bir süre sonra Apple'ın yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, şirketin Google'ın büyük dil modeli ailesi Gemini'ı de işletim sistemlerine dahil edebileceğini söyledi.

Federighi, açılış konuşmasının ardından gazetecilerle yaptığı sohbette, “Kullanıcıların istedikleri modelleri seçebilmelerini sağlamak istiyoruz, belki gelecekte Google Gemini da olabilir, ancak şu anda duyurulacak bir şey yok.” dedi.

Federighi'ye göre başlangıçta ChatGPT'ye odaklanma kararının nedeni Apple'ın en iyiyle başlamak istemesiydi. Apple, Apple Intelligence özelliklerini bu yıl içinde kullanıma sunmaya başlayacak. Bu özellikler iPhone 15 Pro ve daha yeni modellerde ve tüm M serisi Mac ve iPad'lerde ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Bu haberin dikkat çekici olmasının nedeni, Apple'ın açılış konuşmasında işletim sistemine daha fazla yapay zeka modeli ekleme niyetini açıklamış olmasına rağmen Gemini'den özel olarak bahsetmemiş olması.

Eğer Apple böyle bir iş birliğine giderse, kullanıcıların cihazlarında tercih ettikleri yapay zeka modelini seçebilmesi, Apple cihazlarına Google veya Samsung'un sunmadığı bir kişiselleştirme imkanı sağlayacak. Bu da aslında Apple için yeni bir dönemin kapılarını açacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.