Rekabet Kurumu, Google'a 482 milyon TL para cezası verdi

Google'a otel sorguları bakımından tedbir önerilerini yerine getirmediği süre için toplam 482 milyon TL para cezası verildi.
Rekabet Kurumu, Google'a 482 milyon TL para cezası verdi

Rekabet Kurumu'ndan Google'a para cezası geldiğiniz geçtiğimiz Mayıs ayında sizlere aktarmıştık. Rekabet Kurumu tarafından paylaşılan açıklamaya göre Yerel Arama Hizmetleri Soruşturmasında Google'ın süreli para cezası durdu. Google'a otel sorguları bakımından tedbir önerilerini yerine getirmediği süre için toplam 482 milyon TL para cezası verildi.

Hatırlatmak gerekirse Google'a şirketin kendi yerel arama (Local Unit) ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında konum ve gösterim olarak rakiplerine kıyasla avantaj sağlayarak ve rakip yerel arama sitelerinin Local Unit’e girişine engel olarak rakiplerin faaliyetlerinin zorlaştırması ve yerel arama hizmetleri ile konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetleri pazarlarındaki rekabetin bozulmasına yol açması nedeniyle 296 milyon TL para cezası verilmişti.

Kurul, bu cezanın ardından ise Google'a ihlalin giderilmesi ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için birtakım yükümlülükler getirmişti. Bu kapsamda Google'ın, rakip yerel arama hizmetlerine ve rakip konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında Google'ın kendi ilgili hizmetlerinden dezavantajlı olmayacakları koşulları sağlaması gerekmekteydi. 21.03.2024 tarihli toplantıda ise tedbir önerilerinin uygulanmasına ve 3 aylık süre zarfınca izlenmesine karar verilmişti.

Yapılan açıklamalara göre yerel arama hizmetleri bakımından uygulanmasına karar verilen yeni tasarımları otel sorguları bakımından uygulamadığının, dolayısıyla yükümlülükleri tam olarak yerine getirmediğinin tespit edildi. Kurul, otel sorgularına ilişkin yerel arama hizmeti bakımından yeni tasarımların uygulanmaya alınmasına kadar Google'a 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 17. maddesi uyarınca her gün için idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Kurul, yaptığı açıklamada günlük idari para cezasının 21.05.2024 tarihi itibarıyla sonlandırdığını ve Google hakkında yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları otel sorguları bakımından uygulamamasının yaptırımı olarak toplamda yaklaşık 482 milyon TL ceza uygulanmasına karar verdiğini duyurdu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.