Google, mahkemeye çıkmamak için ABD hükümetine 2.3 milyon dolarlık bir çek gönderdi

Google, ABD Adalet Bakanlığı'na 2.3 milyon dolarlık bir çek gönderdi. Şirket, bu hamlesiyle antitröst davasından kaçınmış oldu.
Google, mahkemeye çıkmamak için ABD hükümetine 2.3 milyon dolarlık bir çek gönderdi

Google, ABD Adalet Bakanlığı'na 2.3 milyon dolarlık bir çek gönderdi. Şirket, bu hamlesiyle antitröst davasından kaçınmış oldu. Ancak bu noktada Google'ın kaçındığı jürinin de olduğu bir dava. Yani şirket, çeke rağmen jüri olmaksızın bir yargıç tarafından yürütülen bir duruşma olan bench trial ile karşı karşıya kalacak.

Çekin 2 milyon 289 bin 751 dolar tutarında olduğu bildirildi. Bloomberg, “Tazminatlar artık davanın bir parçası olmadığı için, ABD Bölge Yargıcı Leonie Brinkema artık bir jüriye ihtiyaç olmadığına karar verdi ve eylül ayında başlaması planlanan duruşmayı denetleyecek." ifadesini kullandı.

ABD'nin başvurusunda, hükümetin tazminat uzmanının Google tarafından belirtilen miktardan çok daha yüksek zararlar hesapladığı belirtildi. Geçen haftaki başvuruda, hükümet tarafından talep edilen daha yüksek tazminat tutarı redakte edilmişti.

Davanın nedeni: Google'ın reklamcılık tekeli

ABD ve sekiz eyalet, şirketin reklam teknolojisi işiyle ilgili bir davada Ocak 2023'te Google'a dava açtı. Davaya şu anda 17 eyalet müdahil olmuş durumda.

Google'ın jürili duruşmaya itirazında, benzer antitröst davalarının teknik ve genellikle soyut nitelikleri nedeniyle hakimler tarafından görüldüğü belirtildi. Google, “Bu olağandışı duruşu güvence altına almak için, şikayetin sunulmasından birkaç hafta önce, 2022 Noel'inin arifesinde, Adalet Bakanlığı avukatları, adına tazminat talep edebilecekleri ajanslar aramak için çabaladılar” dedi.

ABD ve eyaletlerin açtığı davada, Google'ın bir dizi satın alma yoluyla reklam teknolojisi sektöründeki mevcut ya da potansiyel rakiplerini etkisiz hale getirme ya da ortadan kaldırma ve dijital reklamcılık pazarlarındaki hakimiyetini kullanarak daha fazla yayıncı ve reklamvereni kendi ürünlerini kullanmaya zorlarken rakip ürünleri etkin bir şekilde kullanma becerilerini sekteye uğratma planıyla reklam teknolojisi sektöründeki meşru rekabeti bozduğu iddia edildi.

ABD hükümetinin açtığı davada, federal kurumların 2019'dan bu yana 100 milyon doların üzerinde reklam satın aldığı ve Google'ın bu satın almalardan fazla ücret aldığı iddiasıyla üç misli tazminat talep ettiği belirtildi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.