Google Türkiye ve Oredata ile kurumsal yapay zeka çözümlerini konuştuk

Röportajda yapay zekanın kurumsal uygulama alanlarından, şirketlerin yararlanabileceği içgörülere kadar pek çok detay konuşuldu. 

Google Cloud Ülke Kanal Lideri Dr. Serhan Yılmaz ve Oredata'nın Satıştan sorumlu GMY'si Burak Atamgüç ile kurumsal yapay zeka çözümlerini konuştuk. Röportajda yapay zekanın kurumsal uygulama alanlarından, şirketlerin yararlanabileceği içgörülere kadar pek çok detay konuşuldu.

Dr. Serhan Yılmaz Transformer makalesinden bu yana gelişmelerden söz ederken, Google Cloud'un yapay zeka çözümleri ve kurumsal şirketlerin bu çözümlerden ne gibi faydalar sağlayabileceği konusunda detayları paylaştı. Dr. Serhan Yılmaz'ın aktardıklarına göre; Google Next 2024 etkinliğinde üretken yapay zeka kullanım alanları sorulduğunda katılımcıların yüzde 73'ü chatbotlardan bahsetti. İkinci sırada yüzde 50'nin üzerinde oranla yazılım geliştirme yer aldı. 

Burak Atamgüç ise yapay zeka projelerinin yaklaşık yüzde 80'inin laboratuvar ortamında kaldığını ifade etti. MLOps süreçlerinin düzgün yürütülmemesi nedeniyle bu sonucun doğduğunu belirten Burak Atamgüç, makine öğrenimi algoritmasının sürekli güncel tutulmaması ve gerekli donanım altyapısının esnek bir şekilde yürütülmemesi sorunlarına dikkat çekti.

Ayrıca Atamgüç, Oredata'nın MLOps odağında Google Cloud ile iş ortaklığı kapsamında gerçekleştirdiği projeleri aktardı. Üretken yapay zeka ve büyük dil modelleri kapsamında hayata geçen projeler arasında satış odağında metni rapora dönüştüren bir uygulama ve global bir restoran zinciri için yapılan menü chatbotu yer almakta. 

Yapay zekanın geleceği hakkında görüşlerini paylaşan Dr. Serhan Yılmaz, Project Astra örneğine de değindi. Yılmaz, daha büyük veri modellerinin daha fazla token sayısıyla hayatımıza girdiğine dikkat çekti. Yani daha kapasitesi yüksek ve daha hızlı çözüm üreten veri modelleri ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Yılmaz'ın aktardıklarına göre; önümüzdeki dönemde hem yatay hem de dikeyde yapay zeka uygulamalarını daha fazla deneyimleyeceğiz.

Burak Atamgüç ise bu alana yatırım yapmak isteyen şirketlerin, öncelikle getirisi yüksek uygulaması kolay olacak öncül bir alan seçmesinin önemine dikkat çekti. Atamgüç'ün aktardıklarına göre şirketler, mükemmeliyetçi bir yaklaşımla analiz kısmında takılarak harekete geçmekte güçlük çekebiliyor. Bu durum, şirketlerin rekabette geride kalmalarına yol açıyor. Atamgüç, bu anlamda şirketlerin bir alan seçerek küçük de olsa uygulamaya başlaması gerektiğini ifade ediyor. 

Google Cloud Ülke Kanal Lideri Dr. Serhan Yılmaz ve Oredata Satıştan sorumlu GMY Burak Atamgüç ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajda kurumsal şirketlerde yapay zeka kullanımına dair pek çok detayı bulabilirsiniz. İyi seyirler!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.