Işıktan yararlanarak et ve protein üreten Prolific Machines, 55 milyon dolar yatırım aldı

Biyoteknoloji girişimi Prolific Machines, liderliğini Fonterra'nın VC kolu The Ki Tua Fund'ın yönettiği B1 turda 55 milyon dolar yatırım aldı.
Işıktan yararlanarak et ve protein üreten Prolific Machines, 55 milyon dolar yatırım aldı

Düşük maliyetlerle yeni proteinler oluşturmak için ışıktan yararlanan fotomoleküler platformuna sahip biyoteknoloji girişimi Prolific Machines, liderliğini Fonterra'nın VC kolu The Ki Tua Fund'ın yönettiği B1 turda 55 milyon dolar yatırım aldı. Turda ismini gördüğümüz diğer şirketler ise BreakthroughEnergy Ventures, Mayfield, SOSV, Shorewind Capital, Darco Capital, Conti Ventures, In-Q-Tel (IQT) oldu.

Prolific Machines, Deniz Kent, Max Huisman ve Declan Jones tarafından, gıda ve ilaç üretiminde daha verimli ve sürdürülebilir yollara odaklanmak amacıyla 2020 yılında kuruldu. 

Kaliforniya merkezli Prolific Machines, 2020 yılında kurulduğu günden bu yana, hücreleri ışıkla büyütmek ve kontrol etmek için bir fotomoleküler biyoloji platformu geliştirerek üreticilerin gıda ve ilaç endüstrileri için hücresel tarımda ürünler yaratmasına olanak tanıyor. Girişim aldığı yeni yatırımı, bu platformu endüstri ortaklıkları aracılığıyla ticarileştirmek için kullanacak.

Prolific Machines'in kurucu ortağı ve CEO'su Deniz Kent, “Fotomoleküler biyoloji, gıdadan ilaca kadar geniş bir yelpazede üstün biyo-ürün çözümlerini daha verimli bir şekilde üretmek amacıyla hücresel davranışı hassas bir şekilde kontrol etmek ve optimize etmek için ışık ve yapay zekanın kullanılması.” dedi.

“Biyolojiyi kontrol etmenin katlanarak daha iyi bir yolunu yaratmak için en bol kaynaklarımızdan biri olan ışığı kullanma vizyonuyla yola çıktık” diyen Kent, bu kontrolün daha ucuz ve daha kaliteli ürünler üretmek için kritik öneme sahip olduğunu öne sürüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.