Google, ChromeOS'e daha fazla uygulama getirmek için Cameyo'yu satın aldı

Google tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, uygulamaların sanallaştırılmasına ve bir ağ üzerinden son kullanıcılara ulaştırılmasına olanak tanıyan Cameyo'yu satın aldı.
Google, ChromeOS'e daha fazla uygulama getirmek için Cameyo'yu satın aldı

ChromeOS'in uygulama çeşitliliğini artırmak için çalışmalar yapan Google, yeni bir satın alma gerçekleştirdiğini duyurdu. Google tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, uygulamaların sanallaştırılmasına ve bir ağ üzerinden son kullanıcılara ulaştırılmasına olanak tanıyan Cameyo'yu satın aldı.

Google ve Cameyo arasında gerçekleşen satın alma anlaşmasının finansal detayları ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Google'ın Cameyo girişimini satın almasının sürpriz bir hamle olmadığını da ekleyelim. Google, zaten uzun zamandır ChromeOS'in uygulama sayısını artırmak için Cameyo ile birlikte çalışıyordu.

2018 yılında Andrew Miller, Eyal Dotan ve Robb Henshaw tarafından ABD'de kurulan Cameyo, uygulamaların farklı platformlarda çalıştırılabilmelerine odaklanıyor. Temelinde bir Virtual Application Delivery (VAD) platformu olan Cameyo, sağladığı bulut teknolojisi ile birlikte Windows ve Linux uygulamalarının herhangi bir cihaz üzerinden kullanıcılara sunulmasını sağlıyor.

Google'ın Cameyo girişimini satın almasının arkasındaki ana neden ise ChromeOS'in oldukça az uygulamaya sahip olması. Hatırlatma gerekirse ChromeOS, Google tarafından sadece Chromebook modellerinde kullanılması için geliştirilen bir işletim sistemi.

Google, Cameyo ile birlikte çeşitli Windows uygulamalarını bulut üzerinden ChromeOS kullanan cihazlara taşıyor. Bu satın alma ile birlikte gelecekte daha fazla Windows uygulamasının Chromebook modellerinde çalıştığını görebiliriz.

Cameyo Kurucu ortağı ve CMO'su Robb Henshaw, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda Google'a katılmalarının sanallaştırılmış uygulamaların ChromeOS'e daha da derinlemesine entegre edilmesini sağlayacağını paylaştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.