Yapay zeka şirketi Cohere, 5 milyar dolar değerleme ile 450 milyon dolar yatırım aldı

OpenAI rakibi Cohere, Reuters'ın paylaştığı bilgilere göre 5 milyar dolar değerleme üzerinden 450 milyon dolar yatırım aldı.
Yapay zeka şirketi Cohere, 5 milyar dolar değerleme ile 450 milyon dolar yatırım aldı

OpenAI rakibi Cohere, Reuters'ın paylaştığı bilgilere göre 5 milyar dolar değerleme üzerinden 450 milyon dolar yatırım aldı. Söz konusu tura, Nvidia ve Salesforce Ventures dahil olmak üzere girişimdeki birçok mevcut yatırımcının yanı sıra Cisco ve PSP Investments'ın katıldığı bildiriliyor.

Cohere'in yatırımcı listesinde ayrıca Oracle, halka açık siber güvenlik sağlayıcısı SentinelOne ve birkaç risk sermayesi fonu da yer alıyor. 

Reuters'e göre, Cohere'in şu ana kadar topladığı 450 milyon dolar, yatırımın yalnızca ilk dilimini temsil ediyor. Şirketin aynı 5 milyar dolarlık değerleme üzerinden daha fazla sermaye toplamaya çalıştığı bildiriliyor.

Toronto merkezli Cohere, Cohere R+ adlı bir modelin başını çektiği kurumsal odaklı bir LLM koleksiyonu sunuyor. Nisan ayında tanıtılan bu model, her biri birkaç harf veya rakam içeren veri birimleri olan 128 bine kadar token içeren istemleri işleyebiliyor. Bu da LLM'in uzun iş belgelerini ve kod dosyalarını analiz edebilmesini sağlıyor.

Cohere'e göre Command R+, 10 dili direkt olarak anlayabiliyor ve veritabanları gibi harici kaynaklardaki bilgilerden yararlanarak bilgisini artırabiliyor. Ayrıca diğer üçüncü taraf sistemlerle de entegre olabiliyor. Cohere, LLM'in birkaç farklı uygulamayı kapsayan çok adımlı iş görevlerini yerine getirebileceğini ve gerektiğinde yazılım hataları gibi teknik sorunlara otomatik olarak yanıt verebileceğini söylüyor.

Cohere'in geçen yıl 13 milyon dolar olan yıllık yinelenen gelirinin mart ayı sonunda 35 milyon dolara ulaştığı iddia ediliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.