Anthropic, yapay zeka ile kişiselleştirilmiş botlar oluşturulmasını sağlıyor

Anthropic, kişilerin günlük kullanımlarına yardımcı olmayı hedefleyerek yapay zeka ile kişiselleştirilmiş botlar oluşturulmasını sağlıyor.
Anthropic, yapay zeka ile kişiselleştirilmiş botlar oluşturulmasını sağlıyor

OpenAI'ın en önemli rakiplerinden Anthropic, kişilerin günlük kullanımlarına yardımcı olmayı hedefleyerek yapay zeka ile kişiselleştirilmiş botlar oluşturulmasını sağlıyor. Şirket bu kapsamda yapay zeka asistanı Claude için "Tool Use" özelliğinin genel kullanıma sunulduğunu duyurdu. 

Paylaşılan bilgilere göre Tool Use'u kullanmak için Anthropic'in yapay zeka sohbet robotu Claude, seçilen herhangi bir harici API'a bağlanıyor.

Ortaya çıkan yeni araç, kullanıcının satın alma geçmişine dayalı kişiselleştirilmiş ürün önerileri oluşturmak için verileri analiz edebiliyor veya sipariş durumunu takip etmek ya da gerçek zamanlı teknik destek sunmak gibi müşteri sorularına hızlı yanıtlar sağlayabiliyor. Yani kısacası herhangi bir amaçla kullanılabiliyor. Ancak yeni bir bot oluşturmak için API'a erişimin yanı sıra kod yazmayı bilen biri de gerekiyor. 

Söz konusu araç görsellerle çalışabiliyor ve görsel verileri analiz eden uygulamalara olanak tanıyor. Anthropic'in verdiği örnek ise sanal bir iç tasarım danışmanının oda görüntülerini işlemek ve kişiselleştirilmiş dekor önerileri sunmak için bu aracı kullanabileceği yönünde.

Claude, Tool Use ile daha otonom hale geldikçe, insanların stratejik, yaratıcı ve kişiler arası görevlere odaklanmasına izin vererek tekrarlayan, veri ağırlıklı görevleri yerine getirmesi bekleniyor.

Bu yapay zeka asistanı, Anthropic'in Messages API'ı, Amazon Bedrock ve Google Vertex AI aracılığıyla kullanılabilecek. Fiyatlandırma, Claude'un “token” olarak ölçülen metin işleme hacmine dayanıyor. Bu noktada 1.000 token'ın yaklaşık 750 kelimeye eşit olduğunu da belirtmek gerek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.