Papara, Pakistan merkezli SadaPay’i satın aldı

Papara, Pakistan merkezli elektronik para kuruluşu SadaPay’in yüzde yüz hissesini satın aldı.
Papara, Pakistan merkezli SadaPay’i satın aldı

Geçtiğimiz aylarda Papara'nın SadaPay'i satın almaya hazırlandığını sizlere aktarmıştık. Paylaşılan bilgilere göre Papara, Pakistan merkezli elektronik para kuruluşu SadaPay’in yüzde yüz hissesini satın aldı. Papara'nın 2023 yılında İspanya merkezli neobank Rebellion’ı satın aldığını da hatırlatalım. Papara, bu yeni satın alma ile global büyüme planları kapsamında Avrupa’nın ardından Güney Asya'da da varlık göstermeye başlayacak. 

Brandon Timinsky tarafından 2019 yılında kurulan SadaPay ise kısa sürede 1 milyon kullanıcıya ulaşmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. SadaPay, yıllık 1,5 milyar dolar ödeme hacmine ulaştı. Ayrıca girişim, Mastercard iş birliğiyle Orta Doğu ve Asya (MEA) bölgesindeki numarasız banka kartını kullanıma sundu. SadaPay, kuruluşundan bu yana, Recharge Capital ve Kingsway Capital liderliğindeki iki turda 20 milyon dolar yatırım aldı.

Papara CEO’su Emre Kenci satın alma odağında yaptığı açıklamada Papara’nın hem dikey hem de yatay büyümesinin hızla devam ettiğini belirtti: 

Son yıllarda ülkede gerçekleşen en önemli fintech yatırımı olan bu satın alma ile SadaPay’in yenilikçi ve cesur atılımlarını, Papara’nın güçlü teknolojisi ve kullanıcı odaklı yaklaşımıyla güçlendirerek SadaPay’in bölgenin en önemli fintech oyuncusu haline gelmesini hedefliyoruz."

"Nüfus artışının, Pakistan ekonomisinin büyümesine pozitif etki edeceği, bunun da ülkeyi gelecek 50 yılda dünyanın en büyük ekonomileri arasına taşıyacağı öngörülüyor."

Pakistan, 240 milyon kişilik nüfusu ile dünyanın en kalabalık beşinci ülkesi olarak konumlanıyor. Finansal teknolojiler açısından potasiyeliyle gündeme gelen ülkenin yüzde 70’i 35 yaş altı genç nüfustan oluşuyor. 2023 yılında internet kullanıcıları yüzde 15,5, mobil bankacılık kullanıcıları ise yüzde 30,2 artışla büyümeye devam etti. 2025 yılında Pakistan'daki akıllı telefon kullanıcılarının 179 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

Satın almaya ilişkin görüşlerini paylaşan SadaPay Kurucusu ve CEO’su Brandon Timinsky ise şu ifadeleri kullandı: 

“Papara'nın sektördeki uzmanlığından, ileri teknoloji altyapısından ve ürün çeşitliliğinden yararlanacağımız için son derecede şanslıyız. SadaPay'in güçlü markası, olağanüstü ekibi ve yerel temelleri ile birleştiğinde bu satın almanın, kullanıcılarımıza değer sunma hızımızı önemli ölçüde artıracağına ve Pakistan'ın çeyrek milyarlık nüfusuna değer yaratacağına inanıyoruz.”

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.