AB'nin temiz teknoloji üretimini artırmayı hedefleyen yasası yürürlüğe giriyor

Avrupa Birliği'nin temiz teknoloji üretimini artırmayı hedefleyen NZIA yasası, sürdürülebilirlik ve karbon azaltma hedeflerine ulaşmayı amaçlıyor.
AB'nin temiz teknoloji üretimini artırmayı hedefleyen yasası yürürlüğe giriyor

Avrupa Birliği (AB) temiz teknoloji üretimini artırmayı hedefleme yolunda uzun bir geçmişe sahip. Ancak özellikle son yıllarda bu hedefe daha fazla odaklandı. Buna paralel olarak AB'nin temiz teknoloji üretimini artırmayı hedefleyen yasası, haziran ayında resmen yürürlüğe girecek. The EU’s Net-Zero Industry Act (NZIA) olarak tanımlanan yasa, Avrupa'nın sürdürülebilirlik ve karbon azaltma hedeflerine ulaşma yolunda kritik bir adımı temsil ediyor. 

Avrupa'nın karbon salınımını azaltma ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için kritik bir adım olarak öne çıkıyor.  NZIA'ya göre, AB'nin içinde bulunduğu sektörlerde öncelikli olarak güneş enerjisi, bataryalar, rüzgar enerjisi ve yenilenebilir hidrojen gibi alanlarda üretimi artırmak hedefleniyor. Bu, AB'nin temiz enerji kaynaklarına daha fazla yatırım yapmasını ve sürdürülebilir bir gelecek için gerekli teknolojilere erişimini güçlendirmeyi amaçlıyor.

AB'nin temiz teknoloji üretimini teşvik etmeyi amaçlayan yasa, düzenleyici süreçlerin basitleştirilmesi, yatırımların teşvik edilmesi ve yenilikçi projelere destek sağlanması gibi çeşitli önlemleri içeriyor. Bu önlemler, AB'nin temiz teknoloji sektöründe daha rekabetçi ve yenilikçi hale gelmesini sağlayarak küresel pazarda liderlik pozisyonunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bu çabaların önemini vurgulayan AB Başkanı Ursula von der Leyen, "Avrupa'da ve küresel olarak talep artıyor ve şimdi Avrupa arzıyla bu talebi daha iyi karşılayabilecek durumdayız" dedi.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, AB'nin 2040 yılına kadar CO2 emisyonlarını yüzde 90 oranında azaltma hedefine ulaşması bekleniyor. Bu da AB'nin yeşil dönüşüm sürecinde önemli bir ilerleme kaydetmesini sağlayacak ve küresel çapta sürdürülebilirlik çabalarına önemli bir katkı sunacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.