Yapay zeka girişimi Scale AI, 13.8 milyar dolar değerleme ile 1 milyar dolar yatırım aldı

ABD merkezli Scale AI'ın 1 milyar dolarlık F serisi yatırım turuna, Accel liderlik etti.
Yapay zeka girişimi Scale AI, 13.8 milyar dolar değerleme ile 1 milyar dolar yatırım aldı

Yapay zeka girişimi Scale AI'ın 1 milyar dolar değerleme barajını aştığını birkaç sene önce sizlere aktarmıştık. Aradan beş sene geçti ve şirket, yeni bir haberle yeniden gündeme geldi. Scale AI, değerlemesini 13,8 milyar dolara çıkararak 1 milyar dolar yatırım aldı. ABD merkezli şirketin 1 milyar dolarlık F serisi yatırım turuna Accel liderlik etti.

Şirketin yatırım turunda; Amazon, Meta, Cisco, Intel, AMD, ServiceNow, DFJ Growth, WCM, yatırımcı Elad Gil, Nvidia, Coatue, Y Combinator, Index Ventures, Founders Fund, Tiger Global Management, Thrive Capital, Spark Capital, Greenoaks, Wellington Management ve eski GitHub CEO'su Nat Friedman yer aldı. Şirket, yeni gelen yatırımı veri etiketleme ve yönetimi alanlarındaki etkinliğini genişletmek için kullanacağını açıkladı. 

Bilindiği gibi yapay zeka sistemlerinin doğru ve etkili bir şekilde çalışabilmesi için büyük miktarda etiketlenmiş verilere ihtiyacı var. 2016 yılında Alexandr Wang ve Lucy Guo tarafından kurulan girişim, şirketlerin büyük veri setlerini doğru şekilde etiketleyerek makine öğrenimi modellerini daha etkili bir şekilde eğitmelerine yardımcı oluyor.

Bir taraftan veri etiketleme, özellikle büyük veri setleri için zaman alıcı ve maliyetli bir süreç. Scale AI, bu süreci otomasyon ve insan denetimiyle optimize ederek şirketlerin daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlıyor.

Şirket, aslında büyük hacimli verilerin yönetimi ve işlenmesi konusunda uzmanlaştı. Scale AI, farklı sektörlerin farklı ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş veri etiketleme çözümleri sunuyor. Şirketin müşterileri arasında Microsoft, Toyota, GM, Meta, ABD Savunma Bakanlığı ve OpenAI gibi isimler bulunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.