Microsoft, yapay zeka odaklı Copilot+ PC modellerini duyurdu

Yapay zeka odağında önemli adımlar atan Microsoft, yeni ürün ailesi olan Copilot+ PC modellerini duyurdu.
Microsoft, yapay zeka odaklı Copilot+ PC modellerini duyurdu

Her geçen gün daha da popülerleşmeye devam eden yapay zeka teknolojileri, donanım ürünlerinde de karşımıza çıkmaya devam ediyor. Yapay zeka odağında önemli adımlar atan Microsoft, yeni ürün ailesi olan Copilot+ PC modellerini duyurdu.

Adından da anlaşılabileceği üzere yapay zeka teknolojilerine odaklanacak olan Copilot+ PC modelleri, yapay zeka ile uyumlu bir şekilde çalışabilecek. Microsoft, gücünü yapay zekadan alacak olan yeni modelleri ile birlikte Apple ve Google ile rekabet etmeyi hedefliyor.

Microsoft tarafından paylaşılan bilgilere göre şirket, Copilot+ PC modelleri için birçok PC üreticisi ile iş birliğine gidiyor. Bu markalar arasında ise Dell, Lenovo, Samsung, HP, Acer ve Asus yer alıyor. Copilot+ PC ailesinde yer alacak olan modelleri, yerleşik yapay zeka donanımı ve Windows işletim sistemi genelinde yapay zeka özellikleri desteğiyle birlikte gelecek.

Kısacası hem donanım hem de yazılım ile birlikte desteklenecek olan yeni modellerin, yapay zeka teknolojileri ile entegre bir şekilde çalışması hedefleniyor. Copilot+ PC modellerindeki yapay zeka özellikleri, dizüstü bilgisayarlarla birlikte gelen bir nöral işlemci sayesinde çalışacak.

Copilot+ PC modellerinin sunacağı en önemli özelliklerden biri ise bilgisayarınızda yaptığınız ve gördüğünüz her şeyin aranabilir bir “fotoğrafik hafızasını” oluşturacak olan "Recall" (Geri Çağırma) özelliği olacak. Laptopların yeni özelliklere güç sağlamak için Windows 11'in bir parçası olarak 40'tan fazla yapay zeka modeli çalıştıracağını da ekleyelim.

Apple'ın M serisi çipleri ile rekabet etmek isteyen Microsoft, performans konusunda da oldukça iddialı. Microsoft'un Windows birimini yöneten Yusuf Mehdi, yaptığı açıklamalarda Copilot+ PC modellerinin M3 çipli MacBook Air modelinden yüzde 58 daha hızlı olacağını ve daha uzun bir pil performansı sunacağını paylaştı.

Son olarak Microsoft'un önümüzdeki yıl Copilot+ PC markası altında 50 milyon dizüstü bilgisayar satılmasını beklediğini de ekleyelim. Microsoft'un Copilot+ PC markası ile başarılı olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.