Raspberry Pi, halka arza hazırlanıyor

Şirket, İngiltere'de borsaya açılmak için başvuruda bulunmayı planladığını açıkladı.
Raspberry Pi, halka arza hazırlanıyor

Raspberry Pi halka arza hazırlanıyor. Şirket, İngiltere'de borsaya açılmak için başvuruda bulunmayı planladığını açıkladı. Açıklamada paylaşılan bilgilere göre; Raspberry Pi, halka arz sayesinde yetenek havuzunu ve ürün gamını genişletmeyi hedefliyor. 

Geçtiğimiz yıllarda uygun fiyatlı modelleriyle gündeme gelen kurum, Raspberry Pi Trading'in faaliyet göstermeye başladığı 2012 yılından bu yana 60 milyondan fazla ürün sattı. Halka arz neticesinde şirketin değerinin yaklaşık 500 milyon sterline yani yaklaşık 630 milyon dolara kadar çıkması bekleniyor. 

Raspberry Pi bu miktarı daha fazla mühendise ödeme yapmak ve yarı iletken tasarım sürecinin bazı yönlerini şirket içine taşımak için kullanmayı düşünüyor. Aynı şekilde şirketin, Raspberry Pi'nin müşterilerinin ihtiyaçlarına daha iyi cevap veren yeni, daha pahalı ürün çeşitlerini tanıtmayı hedeflediğini de belirtelim. Halka arzın ardından Raspberry Pi'nin ana şirketi olarak konumlanan Raspberry Pi Vakfı, şirketin çoğunluk hissedarı olmayı sürdürecek. 

Raspberry Pi CEO'su ve kurucusu Eben Upton şirketin halka arz başvurusunda 2012 yılında ilk ürün piyasaya sürüldüğünde kurumun amacının gençlerin sahip olabileceği ve güvenle keşfedebileceği kadar uygun fiyatlı bir bilgisayar sunmak olduğunu vurguladı. Upton, şirketin artık bilgisayar endüstrisinde daha önemli bir rol oynamak için teknoloji yol haritasına sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.