Ilya Sutskever, OpenAI'dan resmi olarak ayrılıyor

OpenAI'ın kurucu ortaklarından biri olan baş bilim adamı Ilya Sutskever, şirketten resmi olarak ayrılıyor.
Ilya Sutskever, OpenAI'dan resmi olarak ayrılıyor

OpenAI'ın kurucu ortaklarından biri olan ve Sam Altman'ı şirketten gönderme hareketine öncülük edip sonrasında fikrini değiştiren baş bilim adamı Ilya Sutskever, şirketten resmi olarak ayrılıyor.

OpenAI CEO'su Sam Altman, konuyla ilgili olarak, "Ilya ve OpenAI yollarını ayırıyor. Bu benim için çok üzücü; Ilya kuşağımızın en büyük beyinlerinden biri, alanımızın yol gösterici ışığı ve sevgili bir dost. Dehası ve vizyonu iyi biliniyor; sıcaklığı ve şefkati daha az biliniyor ama daha az önemli değil. OpenAI onsuz bu hale gelemezdi. Her ne kadar kişisel olarak anlamlı bir şey üzerinde çalışacak olsa da, burada yaptıkları için sonsuza dek minnettarım ve birlikte başladığımız görevi tamamlamaya kararlıyım." dedi.

Paylaşılanlara göre OpenAI'ın yeni baş bilim insanı, şirketin araştırma direktörü Jakub Pachocki olacak. 

Sutskever ise X'te yaptığı açıklamada, "Bundan sonra olacaklar için heyecanlıyım. Benim için kişisel olarak çok anlamlı olan ve ayrıntılarını zamanında paylaşacağım bir proje" ifadesini kullandı.

Sutskever'in daha güçlü yapay zekayı yönlendirmek ve kontrol etmek için kurduğu Superalignment ekibini yöneten Jan Leike de OpenAI'dan istifa etti. Leike'nin sorumlulukları, geçen yılki başarısız yönetim kurulu darbesi sırasında Altman'ın yanında yer alan bir başka OpenAI kurucu ortağı John Schulman tarafından devralınacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.