Jack Dorsey, Bluesky'ın yönetim kurulundan ayrıldı

Twitter'ın (X) kurucusu Jack Dorsey bundan böyle, kurulmasına yardımcı olduğu sosyal medya platformu Bluesky'ın yönetim kurulunda yer almıyor.
Jack Dorsey, Bluesky'ın yönetim kurulundan ayrıldı

Twitter'ın (X) kurucusu Jack Dorsey bundan böyle, kurulmasına yardımcı olduğu merkezi olmayan sosyal medya platformu Bluesky'ın yönetim kurulunda yer almıyor. Bluesky, yayınladığı mesajlarda Dorsey'ye teşekkür ederken yeni bir yönetim kurulu üyesi arayışında olduğunu açıkladı.

Söz konusu paylaşımlar, bir X kullanıcısının Dorsey'ye hala şirketin yönetim kurulunda olup olmadığını sormasından ve Dorsey'in daha fazla ayrıntıya girmeden "hayır" yanıtını vermesinden bir gün sonra yapıldı. Jack Dorsey dün X'teki üç hesap hariç tüm hesapları takip etmeyi bıraktı ve işin belki de en ilginç yanı, Dorsey'nin Elon Musk'ın platformundan özgürlük teknolojisi olarak bahsetmesi oldu.

Dorsey, Bluesky'ı ilk olarak 2019 yılında Twitter'ın geçmesini istediği açık kaynaklı bir sosyal medya standardı geliştirme projesi olarak desteklemiş ve daha sonra 2022'de Twitter'dan ayrıldığında yönetim kuruluna katılmıştı. Ayrıca Twitter'ın sosyal medya için açık ve merkezi olmayan bir standart geliştirmek üzere en fazla beş açık kaynak mimar, mühendis ve tasarımcıdan oluşan küçük ve bağımsız bir ekibe fon sağladığını belirtmişti.

Şu an için Jack Dorsey'nin yönetim kurulundan neden ayrıldığına dair bir bilgi mevcut değil. Dorsey'nin ayrılması ile Bluesky'ın yönetim kurulunda sadece iki isim kaldı. Bunlardan biri CEO Jay Graeber, diğeri ise Jabber / XMPP mucidi Jeremie Miller.

Bu arada Dorsey'nin geçen yıl Bluesky hesabını sildiği belirtmek gerek. Fakat o dönemde kendisi projeyle ilişkili en önemli isim olarak kalmış ve bunun ne anlama geldiği belirtilmemişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.