Axiom Space'in rekorlar kıran kadın astronotu: Peggy Annette Whitson

Peggy Whitson, uzayda rekorlar kıran, bilime yaptığı katkılarla tanınan bir astronot ve mühendis. Kendini uzaya adayan kariyeri boyunca, NASA'nın önde gelen isimlerinden biri haline geldi.
Axiom Space'in rekorlar kıran kadın astronotu: Peggy Annette Whitson

Uzayın derinliklerinde cesaretle ilerleyen bir isim var: Peggy Annette Whitson. Whitson, uzayda rekorlar kıran, bilime yaptığı katkılarla tanınan bir astronot ve mühendis. Kendini uzaya adayan kariyeri boyunca, NASA'nın önde gelen isimlerinden biri haline geldi. Whitson'un uzun ve parlak kariyeri, insanlığın sınırlarını keşfetme arzusunu ve bilimsel ilerlemeyi temsil ediyor. Peggy Whitson, uzay istasyonunda geçirdiği uzun süreler ve gerçekleştirdiği faaliyetlerle hem uzay araştırmalarında liderlik eden bir figür olarak hem de gençler için ilham verici bir rol model olarak tanınıyor.

Peggy Annette Whitson kimdir?

Peggy Annette Whitson, 9 Şubat 1960 doğumlu ABD'li bir biyokimya araştırmacısı ve astronot. 2018 yılında NASA'dan emekli olduktan sonra, Axiom Space için çalışmaya başladı ve NASA'da baş astronot olarak görev yaptığı süre boyunca, toplamda 665 günü uzayda geçirdi. Whitson'ın ilk NASA uzay görevi 2002 yılında gerçekleşti. İkinci görevi ise 2007-2008'de Expedition 16 sırasında gerçekleşti ve kendisi ISS'yi komuta eden ilk kadın oldu.

2009 yılında, NASA'nın baş astronot olarak görev yapan ilk kadını oldu. 2017 yılında Whitson, Uluslararası Uzay İstasyonu'nu iki kez komuta eden ilk kadın olurken, 289 günlük uçuşu, bir kadının tek seferde geçirdiği en uzun uzay uçuşuydu. Ancak bu rekoru daha sonra 328 gün ile Christina Koch'un kırdığını da belirtmek gerek.

Whitson, en yaşlı kadın uzay yürüyüşçüsü ve bir kadın tarafından gerçekleştirilen en fazla uzay yürüyüşü rekorlarını elinde bulunduruyor. Toplam uzay yürüyüşü süresi 60 saat 21 dakika olan Peggy Whitson NASA'daki son uçuşunda, 57 yaşındaydı. 15 Haziran 2018'de NASA'dan emekli olan Whitson, daha sonra Axiom Space için danışmanlık yapmaya başladı ve Axiom Mission 2'nun komutanı oldu.

Mezun olduğu okullar ve çalışma hayatına dair merak edilenler

Peggy Whitson, kardeşleri Kathy, Brian, Hugh ve anne-babası Keith ve Beth ile birlikte Iowa'nın Beaconsfield kasabasının dışında bir çiftlikte büyüdü. 1969'da çocukken televizyonda ilk Ay inişini izledikten sonra astronot olmaya karar verdi. Whitson, 1978'de Mount Ayr Community High School'dan mezun oldu ve 1981'de Iowa Wesleyan College'dan biyoloji ve kimya alanında lisans derecesi aldı. Daha sonra 1986 yılında Rice University'de Kathleen Matthews'in danışmanlığında biyokimya alanında doktora derecesi aldı ve aynı yıl Robert A Welch Post-doctoral Fellow olarak Rice University'de çalışmaya başladı.

Peggy Whitson'ın araştırmaları

Rice University'deki doktora sonrası araştırmalarının ardından Houston'daki Johnson Space Center'da çalışmaya başladı. Nisan 1988'den Eylül 1989'a kadar KRUG International'da Biyokimya Araştırma Grubu'nun sorumlusu olarak görev yaptı. 1991'den 1997'ye kadar Teksas'ın Galveston kentindeki Department of Internal Medicine and the Department of Human Biological Chemistry and Genetics'te yardımcı doçent profesör olarak görev yaptı. 1997'de Rice University'deki Maybee laboratuvarında Biyokimyasal ve Genetik Mühendislik alanlarında yardımcı doçent profesör olarak ders vermeye başladı.1992-1995 yılları arasında ise Shuttle-Mir Programı için proje bilimcisi olarak görev yaptı, ardından 1996 yılına kadar Johnson Space Center'daki Tıbbi Bilimler bölümünde yardımcı bölüm şefi olarak görev yaptı.

1989'dan 1993'e kadar NASA-JSC'deki araştırma biyokimyageri olarak çalıştı. 1991'den 1993'e kadar, Biyokimya Araştırma Laboratuvarları'nın teknik denetçisi olarak görev yaptı. 1991'den 1992'ye kadar, SL-J (STS-47) üzerinde Kemik Hücresi Araştırma Deneyi (E10) için çalıştı ve ABD-SSCB Uzay Tıbbı ve Biyoloji Ortak Çalışma Grubu'nun bir üyesi olarak görev aldı. 1992'de, Shuttle-Mir Programı (STS-60, STS-63, STS-71, Mir 18, Mir 19) proje bilimcisi olarak atandı ve bu görevini 1995 yılında Phase 1 A Programı'nın sona ermesine kadar sürdürdü. 1993 ile 1996 yılları arasında, Whitson, NASA-JSC'deki Tıbbi Bilimler Bölümü'nün yardımcı bölüm şefi olarak ek sorumluluklar üstlendi. 1995'ten 1996'ya kadar, U.S.-Russian Mission Science Working Group'un ortak başkanlığını yaptı.

Kaynak: Axiom Space

Nisan 1996'da astronot adayı olarak seçildi

Nisan 1996'da astronot adayı olarak seçildi ve eğitimine Ağustos 1996'da başladı. İki yıllık eğitim ve değerlendirmeyi tamamladıktan sonra, Astronaut Office Operations Planning Branch'te teknik görevlerde bulundu ve 1998'den 1999'a kadar Rusya'da Crew Test Support Team'in lideri olarak görev yaptı. Haziran 2003'te, Aquarius su altı laboratuvarında 14 gün boyunca su altında yaşayarak ve çalışarak NEEMO 5 görevini yönetti. Kasım 2003'ten Mart 2005'e kadar, Astronot Ofisi'nin yardımcı şefi olarak görev yaptı. Mart 2005'ten Kasım 2005'e kadar ise, Astronaut Office'in Station Operations Branch'inin başı olarak görev yaptı.

Whitson, Steven W. Lindsey'nin yerine Ekim 2009'da NASA Chief Astronaut olarak atandı ve Chief Astronaut olarak görev yapan ilk kadın oldu. 2012 Temmuz'unda aktif uçuş durumuna geri döndüğünde istifa etti ve yerine Robert Behnken geçti. Whitson ayrıca iki kez Uluslararası Uzay İstasyonu'nun komutanı olarak görev yaptı.

Axiom Space görevleri

Whitson daha sonra Axiom Space için çalışmaya başladı. Ocak 2021'de, Axiom Mission 1'ın yedek komutanı olduğu açıklandı, bu da daha sonraki bir Axiom Space misyonuna katılma olasılığını artırdı. Mayıs 2021'de Axiom Mission 2'nun komutanı olarak onaylandı. Ayrıca Axiom Mission 3'nin yedek komutanı oldu.

Bu arada hemen altını çizelim; Axiom Space'in President'ı Matt Ondler, 16 ve 17 Mayıs'ta Londra'da gerçekleşecek olan Tech.eu Summit London 2024'te konuşmacı olacak. Detaylara buradan göz atabilirsiniz.

POWER Hours webinar serisinin konuğu oluyor

Şimdi ise Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki U.S. Mission ve Ankara, İstanbul ve Dubai'de bulunan GE Middle East and North Africa Women’s Network ortaklığında POWER Hours webinar serisi başladı. Webinar serisinin amacı, havacılık ve enerji sektörü gibi alanlarındaki kadınları beslemek ve onlara ilham vermek, aynı zamanda ABD'nin bu alanlardaki iş liderliğini teşvik etmek olarak açıklandı. 

26 Nisan 2024 Cuma günü saat 13:30'da gerçekleşecek olan oturumda ise konuk Peggy Annette Whitson olacak. Bu linkten webinar'a katılabileceğinizi hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.