Yerli girişim Academic Sight, Almanya merkezli Robodex'ten yatırım aldı

Girişimin Robodex ile gerçekleştirdiği iş birliği, maddi yatırımı ve Academic Sight'ın Almanya'da yeni bir marka oluşturmasını kapsıyor.
Yerli girişim Academic Sight, Almanya merkezli Robodex'ten yatırım aldı

Otomotiv endüstrisinde kalite kontrolünü yapay zeka destekli kameralarla gerçekleştiren Academic Sight, Almanya merkezli Robodex’ten yatırım aldı. Robodex, otomasyon sektörünün önde gelen firmaları arasında yer almakta. Yatırım finansal detayları henüz gizliliğini koruyor. 

Girişimin Robodex ile gerçekleştirdiği iş birliği, maddi yatırımı ve Academic Sight'ın Almanya'da yeni bir marka oluşturmasını kapsıyor. Girişim tarafından paylaşılan bilgilere göre, alınan yatırım hem maddi hem de ayni olarak gerçekleşecek. 

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimlerinden Academic Sight, manuel insan gözlemine dayalı kalite kontrol sistemlerini, yapay zeka ile insan gözleminden kamera gözlemine taşıyan bir InspectAI isimli bir program geliştirdi.

Academic Sight’ın geliştirdiği program, presten çıkan parçaların yüzeylerinde bulunan çizik, göçük ve yırtık gibi yüzey kaynaklı kalite kusurlarının insan gözüyle değil, yapay zeka destekli kameralarla tespit edilmesine imkan sağlıyor. Girişimin sitesinde paylaşılan bilgilere göre; programın uygulama alanları arasında metal ve çelik, deri, cam ve mermer yüzeyler bununla beraber tekstil ve mobilyacılık üretimi de yer almakta. Bu arada Academic Sight'ın Bilişim Vadisi Mobilite Hızlandırma Programı’nın yeni döneminden mezun olan girişimler arasında yer aldığını hatırlatalım. 

Academic Sight kurucu ortağı Bünyamin Bingöl yatırım odağında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Ayni yatırım yeni marka oluşturulması ve Almanya'daki tüm operasyonel maliyetlerin karşılanmasını kapsıyor. Bu işbirliği sayesinde Almanya başta olmak üzere Avrupa'daki varlığımızı güçlendirecek ve yapay zeka destekli dijital dönüşüm teknolojileri alanında daha fazla firmaya ulaşabileceğiz. Bu yatırım hem Academic Sight'ın büyüme yolculuğunda bir dönüm noktası hem de Almanya'daki endüstriyel firmaların kalite kontrol süreçlerine dijital bir çözüm sunma imkanı oluşturuyor.” 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.