Google, Play Store'a biyometrik doğrulama ekliyor

Google Chrome, güvenliği artırmak için Play Store'a biyometrik doğrulama ekliyor. Kullanıcılar, artık alışverişlerinde parmak izi veya yüz taraması ile doğrulayabilecek.
Google, Play Store'a biyometrik doğrulama ekliyor

Google Chrome'un güvenli tarama özelliği artık gerçek zamanlı koruma sağlayacak şekilde güncellendiğini geçtiğimiz aylarda aktarmıştık. Şirket şimdi ise Play Store'a cüzdanları güvende tutmak için biyometrik doğrulamayı ekliyor. Bu güncelleme, Android kullanıcılarına alışverişlerini parmak izi veya yüz taraması gibi biyometrik verilerle doğrulama seçeneği sunuyor.

Google'ın bu güncelleme hakkında gönderdiği e-postalarda, kullanıcıların dijital mağazada biyometrik doğrulamayı etkinleştirebilecekleri belirtiliyor. Bu özellik, kullanıcıların her alışverişlerinde kimliklerini biyometrik olarak doğrulamalarını sağlayacak.

Güncelleme şu anda kullanıma sunulmuş durumda. Kullanıcılar, Play Store uygulamasını açıp Ayarlar'a giderek Biyometrik Doğrulamayı etkinleştirebiliyorlar. Ancak, bu ayarın değişeceği belirtiliyor. Google'ın yakın gelecekte kullanıcıların hesap parolasını girmek yerine biyometrik verilerini kullanmalarına izin vereceği de paylaşılanlar arasında.

Bu özelliğin amacı, kullanıcıların telefonları herhangi bir şekilde tehlikeye girdiğinde yetkisiz alışverişleri engellemek. Yani kullanıcılar artık her alışverişte bir parola girmek zorunda olmayacaklar. Bir taraftan söz konusu özellik, üçüncü taraf uygulamalarda da kullanılabilecek. Ancak bu özelliğin uygulamalarda ne kadar yaygın olacağı, uygulama geliştiricilerin bu özelliği destekleyip desteklemeyeceklerine bağlı olacak.

Google, bu güvenlik özelliği hakkında çok fazla bilgi vermese de, kullanıcıların güvenliğini artırmak için attığı bu adımla ilgili olarak gelecekte daha fazla detay paylaşması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.