Google, Play Store'da sahte uygulamalar yayınlayan kripto dolandırıcılarına dava açtı

Google, Yunfeng Sun ve Hongnam Cheung'un çok sayıda elektronik dolandırıcılık yaparak Google'a ve 100 binden fazla kullanıcıya zarar verdiğini iddia ediyor.
Google, Play Store'da sahte uygulamalar yayınlayan kripto dolandırıcılarına dava açtı

Google, uygulama mağazası olan Play Store'a dolandırıcılık amaçlı uygulamalar yüklemekle suçlanan kişilere karşı dava açtı. Şirket, Yunfeng Sun ve Hongnam Cheung'un çok sayıda elektronik dolandırıcılık yaparak Google'a ve 100 binden fazla kullanıcıya zarar verdiğini iddia ediyor. İddialara göre ikili, en az 87 sahte kripto para birimi ve Play Store aracılığıyla dağıtılan diğer yatırımcı uygulamalarıyla dört yıl boyunca küresel olarak dolandırıcılık faaliyetlerini yürüttü. 

New York Güney Bölgesi'ne yapılan başvuruda yer alan bilgilere göre; sanıklar çok sayıda yanlış beyanda bulundu. Bu beyanlar arasında Google'a kimlikleri, konumları ve Play Store'a yüklenen uygulamaların niteliği hakkında yanlış bilgi vermek yer alıyor. 

Dava kapsamında sunulan iddialara göre mağdurlar, yüksek kripto getirisi vaat eden uygulamaları indirmeleri için kandırıldı. Bununla birlikte, kullanıcılar bakiyelerini çekmeye çalıştıklarında, kullanıcılardan yatırımlarını ve sözde kazançlarını geri almak için çeşitli ücretler ödemeleri istendi. İddialar kapsamında sanıklar,  yasa dışı bir haraç faaliyeti modelini ilerletmek için komplo kurmakla suçladı.

Sanıkların, kişileri dolandırmak için 3 farklı taktikle ilerlediği belirtiliyor. Bu taktiklerden ilki, Google Voice kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu yöntemde yanlışlıkla tanımadığı birine mesaj gönderirmiş gibi yapan sanıklar, zaman için kişilerle arkadaşlık kurup onlara yatırım tavsiyesinde bulunuyor. İş yatırımı çekmeye geldiğinde ise bu arkadaşlar ortadan kayboluyor.

İkinci taktik, YouTube gibi platformlarda yayınlanan ve sahte yatırım fırsatlarının tanıtıldığı, günlük yüzde iki gibi yüksek getiri oranları vaat eden videolara dayanıyor. Üçüncü taktik ise sahte satış ortaklığı kampanyaları düzenleyerek kullanıcılara ek kullanıcılar kaydetmeleri karşılığında komisyon vaat etmeyi içeriyor. 

Google'ın danışmanı Halimah DeLaine Prado yaptığı açıklamada açılan davanın önemini vurguladı: 

"Bu, bazı kullanıcılarımızı dolandırmak için kapsamlı bir kripto planı yürüten kötü aktörlerle gerçekten mücadele etmek için kaynaklarımızı kullanmamız için eşsiz bir fırsat." 

Prado'nun aktardıklarına göre; dava Google'ın kullanıcılarını korumasına ve gelecekteki kötü aktörler için caydırıcı olmasına imkan tanıyor. Google, platformunda bu tür davranışların kabul görmeyeceğine dair açık bir mesaj gönderiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.