Apple, Jetgiller'deki Rosey the Robot'a benzer bir robot üzerinde çalışıyor

Bloomberg'den Mark Gurman'ın haberine göre şirket, Jetgiller çizgi filmindeki kült karakter Rosey the Robot gibi bir ev robotunu hayata geçirme yolunda ilerliyor.
Apple, Jetgiller'deki Rosey the Robot'a benzer bir robot üzerinde çalışıyor

Apple araştırmacılarının yayınladıkları bir makale ile yeni yapay zeka sistemi ReALM'i (Reference Resolution As Language Modeling) tanıttığını geçen günlerde aktarmıştık. Bugün, şirket yeni bir haberle gündeme geldi.

Apple, kişisel robotik alanına da adım atmayı planlıyor. Bloomberg'den Mark Gurman'ın haberine göre şirket, Jetgiller çizgi filmindeki kült karakter Rosey the Robot gibi bir ev robotunu hayata geçirme yolunda ilerliyor.

Apple'ın evlerde kullanıcıları takip edecek gidebilecek bir mobil robot üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Ayrıca robotik teknolojisi kullanarak masaüstü bir cihaz geliştirdikleri de ifade ediliyor. Gurman'a göre, şirketin masaüstü robotik cihazı, evde kullanılmak üzere tasarlanan mobil robottan daha ileri bir aşamada. Ancak bu cihazın şirketin ürün yol haritasında zaman zaman yer alıp sonra çıkarıldığı belirtiliyor.

Apple, bu yıl elektrikli araç projesini iptal ederek yeni ürün kategorilerine odaklanma kararı aldı. Ayrıca yapay zeka ve akıllı ev teknolojilerine olan artan ilgi, şirketi ev robotiği konusunda çalışmalara yöneltiyor. Ancak Tesla gibi şirketlerin benzer projeler üzerinde çalıştığı da göz önünde bulundurulmalı.

Apple'ın masaüstü robotik cihazı, FaceTime görüşmeleri sırasında ekranı kullanıcının hareketlerine uyumlu hale getirebilecek. Ayrıca, bu cihazın kalabalık bir ortamda bile kullanıcının yüzünü tanıyıp takip edebileceği ifade ediliyor.

Ancak bu projenin önünde bazı engeller var. Özellikle uygun bir fiyat belirlemek zor olabilir. Ancak Gurman'a göre, Apple'ın robotik ve yapay zeka odaklı yeni ürünler üzerinde çalıştığını gösteren iş ilanları bulunuyor. Bu da şirketin bu alanda ciddi adımlar attığını gösteriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.