Amazon, bulut biriminden yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

Amazon, 2023'te tarihinin en büyük işten çıkarmalarını gerçekleştirdi. Şimdi, stratejik alanlara odaklanmak amacıyla yüzlerce çalışanı daha işten çıkarıyor.
Amazon, bulut biriminden yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

Amazon, uzun bir süredir devam eden kitlesel işten çıkarmaların ardından hala personel azaltma politikasını sürdürüyor. 2022 yılının sonlarına doğru başlayan ve 2023 boyunca devam eden bu süreçte, Amazon, şirket tarihinde görülen en büyük işten çıkarmaları gerçekleştirdi. Bu dönemde neredeyse her bölümde, toplamda 27 binden fazla çalışan işinden olmuştu.

Amazon, yeni bir işten çıkarma dalgasıyla yeniden gündeme geldi. Şirket, fiziksel mağazalar teknoloji ve satış ve pazarlama birimlerinde yüzlerce çalışanın işine son veriyor. Amazon, "Ana stratejik alanlara odaklanmak için bazı bölümleri sadeleştirmemiz gerektiğini belirledik" diyerek işten çıkarmaların nedenini açıklıyor.

Ayrıca şirketin bu kararları dikkatlice aldığını ve çalışanların yeni rollerine geçişlerinde destek olacağını belirtiyor. Şirketin ABD'deki çalışanları en az 60 gün boyunca maaş ve yan haklarını almaya devam edecek ve kıdem tazminatı paketinden yararlanabilecekler.

Amazon'un AWS birimi, son çeyreklerde satış büyümesinde yavaşlama yaşadı. Çünkü şirketler, artan faiz oranları nedeniyle bulut harcamalarını kısmaya başladı. Ancak Amazon yöneticileri, pazarın tekrar hız kazanmaya başladığını belirtti.

Amazon'un mağaza teknolojisi ekibine yapılan kesintiler, Amazon'un ABD'deki Fresh mağazalarında kasiyersiz ödeme sistemlerini kaldıracağını açıkladıktan sonra gerçekleşti. Bir taraftan AWS birimi, kasiyersiz teknoloji olan Just Walk Out'u, Dash akıllı arabalarını ve Amazon One avuç içi ödeme teknolojisini denetleyen ekipleri içerdiğini hatırlatalım. Mağaza teknolojisi ekibi, Amazon'un perakende grubundan ayrılarak 2022'de bulut bilişim bölümüne katılmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.