Intel, geliştiriciler için yeni bir yapay zeka hızlandırma programı başlattı

Intel, geliştiriciler için yapay zeka hızlandırma programı başlatarak daha fazla geliştiricinin yapay zeka destekli bilgisayarlar için kod yazmasını istiyor.
Intel, geliştiriciler için yeni bir yapay zeka hızlandırma programı başlattı

Intel, geliştiriciler için yeni bir yapay zeka hızlandırma programı başlatarak daha fazla geliştiricinin yapay zeka destekli bilgisayarlar için kod yazmaya başlamasını istiyor.

Intel, yapay zeka iş yüklerini yerel olarak çalıştırmak üzere özelleştirilmiş bilgisayarlar olan yapay zeka kişisel bilgisayarlarını ilk kez geçtiğimiz aralık ayında tanıtmıştı. Bu dönemde Intel, merkezi işlem birimi, grafik işlem birimi ve nöral işlem birimini tek bir işlemci setinde birleştirerek yapay zeka hızlandırması sağlayan yeni Core Ultra işlemci ailesini de piyasaya sürmüştü.

Bu lansmanın ardından bir dizi büyük bilgisayar markası, gerçek zamanlı video düzenleme gibi yapay zeka hızlandırmalı görevleri yerine getirebilen bilgisayarları tanıttı. Adobe, Cisco ve Zoom gibi yazılım sağlayıcılar da Core Ultra işlemcilerinden yararlandı, ancak çok az sayıda günlük uygulama Intel'in NPU'larının varlığıyla daha güçlü hale getirildi. Intel'in şu anda bunu değiştirmeye çalıştığı bildiriliyor.

Geçtiğimiz yıl büyük yazılım şirketleri için bir yapay zeka bilgisayarları hızlandırma programını duyuran Intel, aslında şimdi bu programı küçük ve orta ölçekli yazılım mağazalarını kapsayacak şekilde genişletiyor.

Söz konusu program ile geliştiriciler, Intel'in kendi OpenVINO, Open Neural Network Exchange, DirectML, WebNN gibi çeşitli yapay zeka çerçevelerine ve kütüphanelerine erişim sağlayan bir yazılım geliştirme kitinin yanı sıra yapay zeka uygulamalarını dağıtmak için çeşitli araçlar ve iş akışları bulacak. Şirket, geliştiricilere, müşteri odaklı araç setleri, optimize edilmiş yapay zeka modelleri, dokümantasyon, eğitim ve daha fazlası dahil olmak üzere yapay zeka bilgisayarları için uygulamalar oluşturmaya başlamak için ihtiyaç duydukları her şeyi içeren kullanışlı, tek duraklı bir mağaza sunmayı da planlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.