Avrupa Birliği, DMA kapsamında Apple, Meta ve Alphabet hakkında soruşturma başlattı

Avrupa Birliği, Digital Markets Act (Dijital Piyasalar Yasası) kapsamında Apple, Meta ve Alphabet hakkında soruşturma başlattı.
Avrupa Birliği, DMA kapsamında Apple, Meta ve Alphabet hakkında soruşturma başlattı

Avrupa Birliği, Digital Markets Act (Dijital Piyasalar Yasası) kapsamında Apple, Meta ve Alphabet hakkında soruşturma başlattı. Financial Times'ın haberine göre Avrupa Komisyonu, Apple ve Google'ın sahibi Alphabet'in, geliştiricilerin kullanıcıları uygulama mağazalarından yönlendirmelerine izin verip vermediğine ilişkin resmi soruşturmalar başlattığını duyurdu.

Komisyon ayrıca Facebook'un sahibi Meta'nın kişisel verilerin reklam amaçlı kullanımı konusunda kullanıcılara yeterince seçenek sunup sunmadığını da araştıracağını söyledi. Dijital Piyasalar Yasası kapsamında gerçekleşen bu soruşturmalar, şirketlerin cezalar almalarına neden olabilir. Yasaya uymayan şirketler, global cirolarının yüzde 10'una kadar varabilecek ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabilirler.

Avrupa Birliği'nin iç pazardan sorumlu komisyon üyesi Thierry Breton, teknoloji şirketlerinin DMA'e uyum sağlamak için aldıkları önlemlere rağmen, Alphabet, Apple ve Meta'nın çözümlerinin, Avrupa vatandaşları ve işletmeleri için daha adil ve daha açık bir dijital alan için yükümlülüklerine saygı duymadığını düşündüklerini söyledi.

Digital Markets Act (Dijital Piyasalar Yasası), büyük teknoloji şirketlerini dijital pazarlarda daha fazla rekabet sağlayacak şekilde faaliyetlerinde değişiklik yapmaya zorlamak üzere tasarlanmış bir kurallar çerçevesi oluşturdu.

Komisyon, Alphabet'in arama sonuçlarının, şirketin alışveriş ve uçuş teklifleri gibi kendi hizmetlerinin kendi kendine referans vermesine yol açıp açmadığını araştıracağını da söylerken düzenleyiciler, Apple'ın kullanıcıların farklı tarayıcılar ve arama motorları seçmelerine kolayca izin verip vermediğini de inceliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.