Apple, Android desteğine sahip Apple Watch geliştirmek için 3 yıl boyunca çalıştı

Apple, Apple Watch'a Android desteği eklemek için üç yıl uğraştı. Şirket bu projenin teknik sınırlamalar nedeniyle hayata geçmediğini belirtiyor. 
Apple, Android desteğine sahip Apple Watch geliştirmek için 3 yıl boyunca çalıştı

Apple'ın ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan büyük bir antitröst davasıyla karşı karşıya olduğunu sizlere aktarmıştık. Perşembe günü açılan davada şirket, iPhone ile tekel oluşturmakla suçlandı. Dava kapsamında iPhone'un yanı sıra Apple Watch da dahil olmak üzere diğer cihazların da bahsi geçiyor. ABD Başsavcısı Merrick Garland'ın aktardıklarına göre, şirket, Apple Watch'u iPhone olmayan bir cihazda kullanmayı zorlaştırdı.

Ancak paylaşılan bilgler, Apple'ın Apple Watch'u iPhone olmayan bir cihazda kullanmayı denediğini gösteriyor. Paylaşılan bilgilere göre; Apple, Apple Watch'a Android desteği eklemek için üç yıl uğraştı. Şirket bu projenin teknik sınırlamalar nedeniyle hayata geçmediğini belirtiyor. 

ABD Adalet Bakanlığı, 17 eyalet ve bölge başsavcısı ile birlikte Apple'ın akıllı telefon pazarlarında tekelleştiğini iddia ediyor. Bununla birlikte kurum, Apple Watch'un şirketin antitröst yasalarını ihlal eden iş uygulamalarının çok sayıda örneğinden biri olduğunu öne sürüyor. Kurumun paylaştığı diğer örnekler arasında yüzde 30 App Store komisyonu, Apple Wallet kullanılırken kişisel bilgilerin paylaşılması yer alıyor. 

Adalet Bakanlığı, iPhone olmayan bir cihazdan gönderilen bir mesajın standart iMessage mavisi yerine yeşil renkte görünmesi ve iki iMessage kullanıcısı arasında gönderilen bir mesajdan daha az özelliğe sahip olması gibi tüketici şikâyetlerinin de altını çiziyor. 

Apple, yaptığı açıklamada iddiaları reddetti ve hükümeti aşırıya kaçmakla suçladı. Bir süredir Avrupa Birliği'ndeki tekelleşme karşıtı regülasyonlara uymak konusunda ciddi bir çaba gösteren şirket, şimdi kendi ülkesinde de benzer yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. 

Ayrıca Apple Watch özelinde Android desteği sunulmamasıyla Google'ın bu boşluğu doldurmak için elinden geleni yaptığını söylemek mümkün. Google'ın Pixel Watch ve Fitbit serileri, bunun en güzel örneği. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.