ABD, akıllı telefonlar üzerinde tekel oluşturduğu gerekçesiyle Apple'a dava açtı

ABD Adalet Bakanlığı, Apple'ı kullanıcıları telefonlarına daha bağımlı hale getirme pahasına tüketiciler ve geliştiriciler için fiyatları artırmakla suçluyor.
ABD, akıllı telefonlar üzerinde tekel oluşturduğu gerekçesiyle Apple'a dava açtı

ABD Adalet Bakanlığı (The US Department of Justice), Apple'ın rakip ürünlerin deneyimlerini daha da kötüleştirerek akıllı telefon pazarında yasa dışı bir tekel oluşturduğunu iddia ediyor. Bakanlık, 16 eyalet ve bölge başsavcısıyla birlikte Apple'ı, kullanıcıları telefonlarına daha bağımlı hale getirme pahasına tüketiciler ve geliştiriciler için fiyatları artırmakla suçluyor.

Açıklamaya göre taraflar, Apple'ın geliştiricilere seçici olarak sözleşme kısıtlamaları uyguladığını ve rekabetin ortaya çıkmasını engellemenin bir yolu olarak telefona erişimin kritik yollarını sakladığını iddia ediyor. Adalet Bakanlığı, Apple'ın tekel gücünü, tüketicilerden, geliştiricilerden, içerik oluşturuculardan, sanatçılardan, yayıncılardan, küçük işletmelerden daha fazla para almak için kullandığını söylüyor.

Apple'ın dava edilme nedenleri

Davaya göre Apple, "süper uygulamalar" olarak adlandırılan ve tüketicilerin akıllı telefon platformları arasında geçiş yapmasını kolaylaştıracak uygulamaların başarılı bir şekilde kullanılmasını engelliyor. Şirket, ekstra donanım için ödeme yapmak zorunda kalmadan yüksek kaliteli video oyunu oynamaya olanak tanıyacak bulut akışı uygulamalarının geliştirilmesini engelliyor. Apple, aynı zamanda müşterilerin iPhone almaya devam etmeleri için platformlar arası mesajlaşma uygulamalarının geliştirilmesini engelliyor.

Adalet Bakanlığı, iPhone olmayan bir cihazdan gönderilen bir mesajın standart iMessage mavisi yerine yeşil renkte görünmesi ve iki iMessage kullanıcısı arasında gönderilen bir mesajdan daha az özelliğe sahip olması gibi tüketici şikâyetlerinin de altını çiziyor. 

Davanın açıklanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Başsavcı Merrick Garland, Apple'ın bir şirket olarak hakimiyetini kabul etti ve şirketin piyasa değerinin 100'den fazla ülkenin GSYİH'sinden daha büyük olduğunu belirtti. Ancak bu başarının üstün ürünlerinin değil, dışlayıcı taktiklerinin bir sonucu olduğunu söyledi. Garland, Apple'ın performansının, kendi ürünlerini daha iyi hale getirerek değil, diğer ürünleri daha kötü hale getirerek yükseldiğini söyledi.

Apple iddiaları reddetti

Apple, yaptığı açıklamada iddiaları reddetti ve hükümeti aşırıya kaçmakla suçladı. Apple, rakipleri tarafından tercih edilebilecek tasarımları ya da politikaları, özellikle de bu tasarımlar iPhone kullanıcılarının deneyimini daha da kötüleştirecekse, kullanma yükümlülüğü altında olmadığını söyledi. 

Şirket, "Apple'da, insanların seveceği teknolojiler üretmek için her gün yenilikler yapıyoruz - birlikte sorunsuz çalışan ürünler tasarlıyor, insanların gizliliğini ve güvenliğini koruyor ve kullanıcılarımız için büyülü bir deneyim yaratıyoruz. Bu dava, kim olduğumuzu ve Apple ürünlerini rekabetin yoğun olduğu pazarlarda farklı kılan ilkeleri tehdit ediyor. Başarılı olması halinde, donanım, yazılım ve hizmetlerin kesiştiği, insanların Apple'dan beklediği türden bir teknoloji yaratma becerimizi engelleyecek. Aynı zamanda tehlikeli bir emsal teşkil edecek ve hükümete insanların teknolojilerini tasarlama konusunda ağır bir el atma yetkisi verecek. Bu davanın gerçekler ve hukuk açısından yanlış olduğuna inanıyoruz ve davaya karşı güçlü bir şekilde savunma yapacağız." şeklinde açıklama yaptı.

Bu davanın neler getireceğini hep birlikte göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.