Binaların deprem tehlikesini belirleyen Binamod, Founder One'dan yatırım aldı

Binamod, kullanıcıya oturduğu yerden satın alacağı veya kiralayacağı binanın deprem performans bilgisini veriyor; olası deprem hasar durumunu belirleyip binaların depreme dayanıklılığını artıran güçlendirme senaryoları tasarlıyor.
Binaların deprem tehlikesini belirleyen Binamod, Founder One'dan yatırım aldı

Kullanıcıya oturduğu yerden satın alacağı veya kiralayacağı binanın deprem performans bilgisini veren, olası deprem hasar durumunu belirleyen ve binaların depreme dayanıklılığını artıran güçlendirme senaryoları tasarlayan Binamod, Founder One’dan yatırım aldı. Yatırımın mali detayları ise paylaşılmadı.

Geliştirdiği mobil uygulama ile bireysel kullanıcılara risk sorgulama hizmeti sunan Binamod, kurumsal kullanıcılar ve uzmanlar için sahadan veri toplama sürecini yönetiyor. Girişim bu sayede yapıların deprem anındaki ve sonrasındaki tepkilerini belirleyerek, sürekli olarak izlenmelerini ve gerektiğinde ihtiyaç duyulan iyileştirmelerin yapılmasını sağlıyor. Büyük veri ve yapay zekâ teknolojileri ile binalar için risk önceliğinin belirlenmesinden afet sonrası sürecin yönetilmesine kadar olan bütüncül bir hizmet sunuyor.

Kurtuluş Atasever tarafından geliştirilen Binamod, aynı zamanda büyük depremlerin yapılar üzerindeki zararlı etkilerini minimize edebilme potansiyeline sahip sismik sönümleyicilerin geliştirilmesine yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütüyor. Binamod’un hedefi, evlerin depremde en güvenli yer olmasını sağlamak.

Founder One Yatırım Komitesi Üyesi ve Genel Müdürü Ali Şahin, "Deprem riski, özellikle deprem kuşağında yer alan bölgeler için hem ekonomik hem de sosyal açıdan ciddi bir tehdit oluşturuyor. Binamod, bu tehdide karşı yenilikçi çözümler sunarak, binaların depreme karşı daha dayanıklı hale gelmesine katkıda bulunuyor. Bu yatırım, sadece finansal bir getiri sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda toplumsal bir değer yaratma ve insan hayatını koruma misyonumuzu da destekliyor. Binamod'un, deprem riskinin azaltılmasında önemli bir rol oynayacağına ve daha güvenli yaşam alanları oluşturulmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz." dedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.