Microsoft'tan siber güvenliğe odaklanan Copilot sürümü: Copilot for Security

Microsoft gelecek ay siber güvenlik odaklı Copilot sürümünü piyasaya süreceğini açıkladı.
Microsoft'tan siber güvenliğe odaklanan Copilot sürümü: Copilot for Security

Microsoft gelecek ay güvenlik odaklı Copilot (Copilot for Security) sürümünü piyasaya süreceğini açıkladı. Bu yeni adım ile Microsoft'un yapay zeka asistanının siber güvenlik alanında faaliyet göstermeye başlayacağını söyleyebiliriz.

Güvenlik odaklı Copilot, siber güvenlik uzmanlarının tehditlere karşı korunmalarına destek olacak. Uzmanlar, güvenlik olayları ve tehdit özetleri gibi konularda sohbet robotundan bilgi alabilecek. 

Copilot'ın yeni sürümü, OpenAI'ın GPT-4'ü ve Microsoft'un güvenliğe özel kendi modeli tarafından destekleniyor. İlk olarak yaklaşık bir yıl önce test edilmeye başlanan Güvenlik odaklı Copilot, Microsoft'un tehdit istihbaratı toplama yoluyla topladığı günlük 78 trilyon sinyale erişim içeriyor. Ayrıca ürün, siber güvenlik çalışanlarının ekip çalışması yapabilmesi için bir pinboard bölümüne de sahip. Bunun yanı sıra güvenlik odaklı Copilot, raporlama amacıyla olayları özetleme özelliği de sunuyor. 

Tıpkı diğer sohbet botlarında da olduğu gibi güvenlik odaklı Copilot'tan çeşitli dosyaları analiz etmesini isteyebilirsiniz. Doğal dil girdilerini kolayca anlayan güvenlik odaklı Copilot'tan kodu analiz etmesini istemeniz de mümkün. Copilot'ın yeni sürümüne verdiğiniz tüm komutların, ileri bir tarihte denetlenmek üzere bir tarihçe günlüğüne kaydedildiğini de belirtelim. 

Şirket paylaştığı blog gönderisinde Copilot kullanan siber güvenlik profesyonellerini yüzde 22 daha fazla hızlandığını belirtiyor. Şirketin paylaştığı verilere göre; siber güvenlik profesyonelleri Copilot ile yüzde 7 daha doğru sonuçlar elde etti. 

Son olarak Microsoft'un güvenlik odaklı Copilot'ta kullandıkça öde modeliyle ilerlediğini de ekleyelim. Bu bağlamda işletmeler, güvenlik odaklı Copilot'ı kullanmak için kullanım saati başına 4 dolar ücret ödeyecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.