Bilgi güvenliği girişimi Zama, 73 milyon dolar yatırım aldı

Zama'nın 73 milyon dolarlık A serisi yatırım turu, Multicoin Capital ve Protocol Labs tarafından yönetildi.
Bilgi güvenliği girişimi Zama, 73 milyon dolar yatırım aldı

Bilgi güvenliği girişimi Zama, 73 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin A serisi yatırım turu Multicoin Capital ve Protocol Labs tarafından yönetildi. Fransa merkezli şirketin yatırım turunda Metaplanet, Blockchange Ventures, VSquared, Stake Capital, Filecoin'den Juan Benet, Solana'dan Anatoly Yakovenko ve Ethereum'dan Gavin Wood yer aldı. Şirket, yeni yatırımı insan kaynaklarını genişletmek ve Ar-Ge yatırımı yapmak için kullanılacağını açıkladı. 

2020 yılında Pascal Paillier ve Rand Hind tarafından kurulan Zama, veri gizliliğini korumak için homomorfik şifreleme teknolojisine odaklanan bir şirket olarak ön plana çıkıyor. Homomorfik şifreleme, verileri şifreli bir biçimde işlemek ve manipüle etmek için bir kriptografik teknik olarak tanımlanıyor. Bu teknoloji, gizliliği korurken veri analizi ve işleme yapılmasını sağlıyor.

Zama, özellikle Fully Homomorphic Encryption (FHE) adı verilen bir alt kategoride çalışıyor. FHE, ilk kez şifreli veriler üzerinde işlem yapmayı mümkün kılıyor. Bu da verilerin şifreli kalmasına rağmen, işlemlerin yapılabileceği anlamına geliyo ve veri gizliliği ve güvenliği sağlarken, işleme yeteneği ve veri kullanımını artırıyor.

Şirket, bu teknolojiyi blockchain ve yapay zeka gibi alanlarda kullanarak bu alanlarda çalışan işletmelerin ve kuruluşların gizliliği korumalarına ve veri analizi yapmalarına olanak tanıyor. Özellikle, finansal hizmetler, sağlık sektörü ve hükümet güvenliği gibi hassas veri alanlarında çözümler sunuyor.

Zama, aynı zamanda açık kaynaklı kriptografik kütüphaneler ve çözümler geliştiriyor. Bu sayede geliştiricilere ve uygulama geliştiricilere homomorfik şifreleme teknolojisini kullanma imkanı sunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.