iPhone'un alternatif uygulama mağazaları, AB ülkeleri dışına çıkıldığında çalışmayacak

Eğer Avrupa Birliği sınırları dışında uzun süre vakit geçirirseniz, cihazınıza indirdiğiniz alternatif uygulama pazar yerleri çalışmayı durduracak. 
iPhone'un alternatif uygulama mağazaları, AB ülkeleri dışına çıkıldığında çalışmayacak

Avrupa Birliği'ndeki geliştiricilerin, Dijital Piyasalar Yasası (DMA) kapsamında App Store Connect'e, alternatif uygulama pazar yerleri ekleyebileceğini sizlere aktarmıştık. Apple, bu özelliği yalnızca Avrupa Birliği sınırları ile kısıtladı. Eğer Avrupa Birliği sınırları dışında uzun süre vakit geçirirseniz, cihazınıza indirdiğiniz alternatif uygulama pazar yerleri çalışmayı durduracak. 

Alternatif uygulama mağazaları hangi ülkelerde aktif olacak? 

Apple paylaştığı yeni bir destek gönderisinde, uygulama pazar yerlerinin yalnızca Avrupa Birliği'ndeki müşterilere sunulması gerektiğini ifade etti. Apple'In sizi bu özelliği kullanmaya uygun bulması için Apple Kimliğinizin (ID) ülke veya bölgesinin belirli ülkelerden birine ayarlanmış olması gerektiğini belirtiyor.

Bu ülke ve bölgeler arasında Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan yer alıyor. 

Ayrıca fiziksel olarak Avrupa Birliği'nde bulunmanız gerektiğini de belirtelim. Bu kapsamda coğrafi konum kontrolü aygıt üzerinde gerçekleştiriliyor. Bu esnada tam konumunuz Apple'ın sunucularıyla paylaşılmıyor. 

Alternatif uygulama mağazalarına erişim iptali 

Kısacası Apple ID'nizin çıkış noktası bu ülkelerden birindeyse, fiziksel olarak bahsi geçen ülkelerde ikamet ettiğiniz sürece, alternatif uygulama mağazası özellikleri kullanılabilir olacak. Böylece Apple App Store dışından uygulama indirmek için tarayıcı üzerinden alternatif bir uygulama mağazası yükleyebileceksiniz.

Öte yandan eğer sistem konumuzun değiştiğini fark ederse, erişiminizi iptal edecek. Bununla beraber Apple, kısa süreli seyahatler için ödemesiz bir yöntem sunduğunu ifade ediyor.

Erişiminiz iptal edildiğinde ise daha önce alternatif uygulama mağazaları üzerinden yüklediğiniz uygulamaları güncellemeniz mümkün olmayacak. Şimdilik erişimin iptal edilmesi için belirlenen sürenin ne kadar olduğu henüz bilinmiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.