İlaç keşfine odaklanan biyoteknoloji girişimi Curve Therapeutics, 40.5 milyon pound yatırım aldı

Curve Therapeutics'in 40.5 milyon poundluk A serisi yatırım turu, Pfizer Ventures tarafından yönetildi.
İlaç keşfine odaklanan biyoteknoloji girişimi Curve Therapeutics, 40.5 milyon pound yatırım aldı

Biyoteknoloji girişimi Curve Therapeutics, 40.5 milyon pound yatırım aldı. Şirketin A serisi yatırım turu, Pfizer Ventures tarafından yönetildi. İngiltere merkezli şirketin yatırım turunda Columbus Venture Partners, British Patient Capital, Advent Life Sciences ve Epidarex Capital yer aldı. Curve Therapeutics, yeni yatırımı Ar-Ge çalışmaları ve pazarlama faaliyetlerini geliştirmek için kullanacağını açıkladı. 

Şirket, 2019 yılında Ali Tavassoli ve Simon Kerry tarafından faaliyete geçti. Curve Therapeutics, temelde yeni ve etkili ilaçlar geliştiriyor. Şirket, hastalıkların temelinde yer alan biyokimyasal süreçler ve hücresel etkileşimleri anlama ve bu süreçlere müdahale edebilecek ilaçlar geliştirmeye odaklanıyor.

Kanser gibi bir hastalıklarda, normal hücrelerin kontrol dışı büyümesine ve yayılmasına neden olan belirli proteinler var. Curve Therapeutics'in teknolojisi, bu tür proteinleri hücre içinde doğrudan tedavi etmeyi sağlayan ilaçlar geliştirmek için kullanılıyor. Bu ilaçlar, kanserli hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını durduruyor ya da yavaşlatıyor.

Curve Therapeutics'in çalıştığı bir başka alan ise çeşitli kanser türlerinde önemli bir rol oynayan ATIC adlı bir proteinin etkisini engellemek. Bu protein, kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını destekleyen bir süreci kontrol ediyor. Curve Therapeutics'in geliştirdiği ilaçlar, bu proteinin etkisini bloke ederek kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor.

Her yıl 734 bin kişiye kanser tanısı konuluyor. Dolayısıyla Curve Therapeutics'in kanser gibi zorlu hastalıkların tedavisinde yeni seçenekler sunabileceği düşünülüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.