Yapay zeka tabanlı bilgisayarlı görü sistemleri odaklı çözümler sunan girişim: SmartIR

SmartIR, sektör-agnostik olarak insan sağlığı ve verimliliği ile dijital güvenlik ve dolandırıcılık/sahtecilik gibi problemlere yenilikçi çözümler getiriyor.
Yapay zeka tabanlı bilgisayarlı görü sistemleri odaklı çözümler sunan girişim: SmartIR

2021 yılında kurulan SmartIR, yapay zeka tabanlı bilgisayarlı görü sistemleri çözümleri sunuyor. Böylece girişim, sektör-agnostik olarak insan sağlığı ve verimliliği ile dijital güvenlik ve dolandırıcılık/sahtecilik gibi problemlere yenilikçi çözümler getiriyor.

Örneklerle açıklamak gerekirse girişim, taşımacılık sektöründe, dikkat dağıtıcı durumların tespitiyle trafik kazalarını önleme; sağlık hizmetlerinde, hastaların yaşamsal belirtilerini izleyerek tedavi süreçlerini iyileştirme; rekabetçi ortamlarda, sporcuların performansını maksimize eden durum analizleri; ve finansal hizmetlerde, gerçek zamanlı deepfake tespiti ve gelişmiş KYC süreçleri ile dolandırıcılığı engelleme gibi çözümler sunmakta. 

Girişimin kurucu ortakları Gönenç Başol, Buğra Aktürk, Alper Afşin Özdemir ve Bora Koçyiğit, 2023 yılında Avrupa ve global pazarlarda büyüme hedefiyle şirket merkezini Hollanda’ya taşıdı. 

Girişimin ekibi 16’sı yazılım geliştirici olmak üzere toplamda 21 kişiden oluşuyor. Ekip, altyapısını geliştirme sürecini 4 yıldır sürdürüyor. Bununla beraber bu çalışma SmartIR çatısı altında resmi olarak 3 yıldır devam ettirmekte.

Girişimin öne çıkan verileri 

2023 yılında şirketimiz yüzde 300 büyüme kaydetti. B2B kanalında 4 aktif müşteriye sahip olan SmartIR, 2024’ün ilk çeyreğinde 3 yeni müşteriyi daha sisteme dahil etmeyi planlıyor.

Girişim, 2023 yıl sonunda 5 milyon dolar değerleme ile yatırım aldığını açıkladı. 2024 yılının ilk yarısında 2 milyon dolarlık 2. yatırım turunu kapatmayı hedefliyor. 

SmartIR, abonelik bazlı ve lisans ücretlendirmesi ile gelir elde ediyor. 2024 yılı içerisinde gelirlerini 7 kat büyütmeyi hedefleyen SmartIR, bu gelirin yüzde 80ini tekrarlanabilir model ile gerçekleştirerek sürdürülebilir büyümeyi amaçlıyor. 

SmartIR ekibi, girişimin sektör-agnostik yaklaşımı, derin ve çok katmanlı teknoloji entegrasyonu ile rakiplerinden ayrıldığını belirtiyor:

Yapay zeka ve bilgisayarlı görü sistemlerini, geniş bir kullanım alanı kapsamında uygulayarak, yenilikçi ve özelleştirilmiş çözümler sunar. Bu yaklaşım, müşteri ihtiyaçlarını doğrudan hedef alır ve sektörel zorluklara dinamik çözümler getirir, SmartIR'ı teknoloji ve inovasyonda bir adım öne çıkarır.

Girişimin gelecek planları 

SmartIR ekibi gelecek planlarını şöyle aktarıyor: 

SmartIR olarak, önümüzdeki 5 yıl içinde global bir unicorn olmayı hedefliyoruz. Stratejimiz, öncelikle Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri pazarlarına güçlü bir giriş yapmak, ardından inovatif çözümlerimizle dünya çapında tanınan ve tercih edilen bir marka haline gelmektir. Bu vizyon ile, teknoloji ve müşteri deneyimindeki mükemmelliği odağımıza alarak, sektörde öncü bir konuma ulaşmayı amaçlamaktayız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.