WhatsApp, profil fotoğraflarının ekran görüntüsünün alınmasını engelleyecek

WhatsApp, kişisel verilerin korunması adına profil fotoğraflarının ekran görüntüsünün alınmasını engelleyecek yeni bir özellik geliştiriyor.
WhatsApp, profil fotoğraflarının ekran görüntüsünün alınmasını engelleyecek

Dijital dünyada kişisel verilerin korunması önemli. Çünkü bu veriler, bireylerin özel yaşamları, kimlikleri hakkında önemli bilgiler içeriyor. Bir yandan da kişinin güvenliği, mahremiyeti ve itibarı açısından kritik bir yere konumlanıyor. Kişisel verilerin kötüye kullanılması, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, siber zorbalık gibi kötü niyetli faaliyetlere neden olabiliyor.

Bu sorunu önlemek adına WhatsApp yeni bir adım attı ve kullanıcıların profil fotoğraflarını ekran görüntüsü almasını engellemek için yeni bir yöntem geliştirmeye başladı. WhatsApp'ın beta sürümünde keşfedilen bu özellik, profil fotoğraflarının izinsiz kullanımını önlemeyi amaçlıyor.

Şirket, özelliğin kötü niyetli kişilerin profil fotoğraflarını kullanarak dolandırıcılık veya taciz gibi amaçlarla kullanımını engellemeye yardımcı olacağını belirtiyor. Bu gelişme, kullanıcı gizliliği ve onayı konusunda daha güçlü bir koruma sağlamayı amaçlayan WhatsApp'ın çabalarının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

WhatsApp, yaklaşık beş yıl önce kullanıcıların diğerlerinin profil fotoğraflarını kaydetmesini engelleme seçeneğini tanıtmıştı. Bu önlem de izin almadan resimlerin paylaşılmasını engellemeyi amaçlıyordu. Ancak bu seçenek ekran görüntüsü alınarak bunu geçersiz kılabiliyordu. Bu yüzden doğrudan ekran görüntüsü almayı engellemenin, WhatsApp'ın kullanıcı gizliliği ve onayı konusundaki taahhüdünü daha da güçlendirdiği belirtiliyor.

Bununla birlikte, 2021 yılında Avrupa Birliği'nin kişisel verilerin korunması kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle WhatsApp'a 225 milyon euro para cezası verilmişti. İrlandalı veri sorumlusu DPC, WhatsApp'ın GDPR ihlalleri nedeniyle bu cezayı aldığını açıklamıştı. WhatsApp'ın kullanıcılara kişisel verilerinin nasıl kullanıldığı konusunda yeterli bilgi vermediği belirtilmişti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.