3DEXPERIENCE World 2024'te neler konuşuldu?

30 ülkeden 5 bin katılımcının yer aldığı ve bu yıl 25'incisi düzenlenen 3DEXPERIENCE World 2024'ü Webrazzi olarak yerinden takip ettik. 
3DEXPERIENCE World 2024'te neler konuşuldu?

Dassault Systèmes tarafından SOLIDWORKS ve 3DEXPERIENCE Works topluluklarına yönelik olarak gerçekleştiren 3DEXPERIENCE World 2024, 11 - 14 Şubat 2024 tarihleri arasında Dallas'ta gerçekleşti. 30 ülkeden 5 bin katılımcının yer aldığı ve bu yıl 25'incisi düzenlenen 3DEXPERIENCE World 2024'ü Webrazzi olarak yerinden takip ettik. 

4 gün süren 3DEXPERIENCE World 2024'ün gündeminde ise yapay zeka, iş birliğine dayalı inovasyon, sanal ikizler ve diğer ilgili teknolojiler konuşuldu. Etkinliğin konuşmacıları arasında ise mucit, havacılık ve uzay mühendisi ve girişimci Lonnie Johnson, Pioneer Service'in CEO'su Aneesa Muthana ve fosil içermeyen sentetik yakıt şirketi Zero'nun kurucusu ve CEO'su ve eski Formula 1 mühendisi Paddy Lowe gibi önemli isimler de yer aldı.

3DEXPERIENCE World 2024 sahnesinde büyük markaların yanı sıra pek çok yeni girişim de gördük. 3DEXPERIENCE World 2024'te yer alan girişimlerin ortak noktası ise donanım üreten girişimler olmaları. Söz konusu girişimlerin donanım ürünleri ise Dassault Systèmes'ın 3D tasarım aracı olan 3DEXPERIENCE platformu ile birlikte tasarlandı.

Sahnede yer alan girişimler arasında ise Hindistan'daki taşımacılık sorununu ortadan kaldırmak için yola çıkan QARGOS, felç geçiren hastaların tedavi sürecine odaklanan NeuroLutions, insan vücudu içinde hareket edebilen mikro robotlar geliştiren Endiatx ve sokak satıcılarına yardım etme hedefi ile kurulan Tigoona yer aldı.

Söz konusu 3D tasarım aracı sadece girişimler tarafından değiş aynı zamanda pek çok büyük firma tarafından da aktif olarak kullanılıyor. Ortalama olarak her 10 uçağın tamamının, her 10 otomobilin ise 8'inin 3DEXPERIENCE aracı ile tasarlandığı da Dassault Systèmes yöneticileri tarafından paylaşıldı.

3DEXPERIENCE World 2024'ün ana konularından biri ise günümüzün en popüler konuları arasında da yer alan yapay zeka oldu. 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS'ün kazandığı yapay zeka özelliklerinin tüm detayları 3DEXPERIENCE World 2024'te paylaşıldı.

3DEXPERIENCE World 2024 çerçevesinde 3DEXPERIENCE Works'un Strateji ve Topluluktan sorumlu Başkan Yardımcısı Suchit Jain ile keyifli bir röportaj da gerçekleştirdik.

Suchit Jain

Dassault Systèmes'ın girişimlerle olan iş birlikleri konusundaki detayları paylaşan Suchit Jain, odağına girişimleri alan iki farklı programa sahip olduklarını dile getirdi. Bu programlardan ilki temelinde bir hızlandırma programı olan 3DEXPERIENCE Lab. Diğer program ise girişimcilere ücretsiz yazılım desteğinin sunulduğu bir destek programı olarak karşımıza çıkıyor. Girişimleri satın almak için yatırım yapmadıklarını belirten Jain, sadece fiziksel ürüne sahip olan girişimlere odaklandıklarını da bizlerle paylaştı.

Programların temel amaçları ise 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS kullanan girişimlerin verilen desteklerle birlikte hızlı bir şekilde büyümesi. Dassault Systèmes'ın sunduğu girişim odaklı programlar ile birlikte yazılımını kullanan girişimleri büyüttüğünü söylemek yanlış olmayacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.