Nvidia'nın değeri, Amazon ve Alphabet'i geride bıraktı

Nvidia, piyasa değeri açısından Amazon'u geçtikten yalnızca bir gün sonra Alphabet'i de solladı. 
Nvidia'nın değeri, Amazon ve Alphabet'i geride bıraktı

Nvidia'nın 2023'ün üçüncü çeyreğinde gelirlerini yüzde 200 artırdığını sizlere aktarmıştık. Nvidia 2024 yılında da dikatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu hafta Nvidia'nın değeri, Amazon ve Alphabet'i geride bıraktı. Nvidia, piyasa değeri açısından Amazon'u geçtikten yalnızca bir gün sonra Alphabet'i de solladı. 

Bloomberg'ün paylaştığı bilgilere göre; Nvidia'nın hisseleri yaklaşık 1,83 trilyon dolar değerine ulaşırken, Google'ın çatı şirketi Alphabet ise yaklaşık 1,82 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Nvidia'nın gerisinde kaldı. Böylece Nvidia dünyanın en değerli dördüncü şirketi konumuna yerleşti. Dünyanın en değerli ilk 3 şirketi ise Microsoft, Apple ve Saudi Aramco. 

Geçen yıl yapay zeka şirketleri piyasada devrim yaratmaya başlarken, Nvidia'nın da yıldızı parladı. Şirket şu anda ürettiği H100 çipi ile OpenAI'ın ChatGPT'sinin yanı sıra günümüzde kullanılan büyük dil modellerini (LLM) destekliyor. Bu büyük dil modellerinin bulunduğu projeler arasında Microsoft, Meta ve Amazon'un yapay zeka projeleri de yer alıyor. 

Bununla birlikte yapay zeka çip yarışı da tüm hızıyla devam ediyor. Microsoft, Meta, Google ve Nvidia yapay zeka çipleri üretmek adına birbiriyle yarışıyor. Bu esnada Nvidia ise önceki çiplerden daha fazla bellek kapasitesine ve bant genişliğine sahip olan H200'ü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 

Ayrıca Nvidia, bu ayın başlarında diğer şirketlerin kendi özel yapay zeka çiplerini yapmalarına yardımcı olmaya adanmış bir birime 30 milyar dolar yatırım yaptı. Görünen o ki; Nvidia kendi çiplerini üretmenin yanında pazardaki potansiyel rakiplerine de destek olarak her iki durumda da kazanmaya kararlı. 

Tüm bunlar olurken, Nvidia'nın rakipleri Intel ve AMD H200'e rakip olabilecek çipler üzerinde çalışıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.