Yenilenmiş elektronik ürün pazar yeri Getmobil, 4 milyon dolar yatırım aldı

Yenilenmiş elektronik ürün dikeyinde pazar yeri olarak faaliyet gösteren Getmobil, Seri A öncesi yatırım turunda 4 milyon dolar yatırım aldı.
Yenilenmiş elektronik ürün pazar yeri Getmobil, 4 milyon dolar yatırım aldı

Yenilenmiş elektronik ürün dikeyinde pazar yeri olarak faaliyet gösteren Getmobil, Seri A öncesi yatırım turunda 4 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, erken aşama pazar yeri girişimlerine yaptığı yatırımlar ile bilinen Hollanda merkezli DFF (Dutch Founders Fund) liderliğinde gerçekleşirken, 212, TechOne VC, Logo Ventures, Maxis ve Arya yatırımcılar arasında yer aldı. Yatırım sürecinde Getmobil’in danışmanlığını Height Partners üstlendi.

Şirketin daha önceki yatırım sürecine dahil olan Nevzat Aydın, Ömer Aras ve Ahmed Karslı gibi isimler bu turda yatırımlarını artırırken, Hindistan menşeili Cashify'in kurucu ortağı Mandeep Manocha da şirketin yeni ortakları arasında yer aldı.

İlk olarak 2018'de Mehmet Uygun ve Zeynep Uygun tarafından telefon tamir dükkanı olarak kurulan Getmobil, sonraki süreçte ikinci el elektronik ürün alım satımı yapan küçük  ve orta ölçekteki işletmeleri, Türk tüketicileri ile bir araya getiren bir pazar yeri platformuna dönüştü. Şirket ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan Yenilenmiş Cihaz Yönetmeliği kapsamında Yenileme Merkezi olarak da faaliyet gösteriyor.

Getmobil, kullanılmış cihazları direkt olarak son kullanıcıdan ya da iş ortaklarının takas programları üzerinden topluyor. Bunun yanı sıra firmanın sunduğu yazılım alt yapısı sayesinde, iş ortağı küçük işletmeler satın alacakları cihazların değerlemesini profesyonel şekilde yaparak cihaz satın alımı yapabiliyorlar. Cihazlar Getmobil’in bakanlık onaylı yenileme tesislerinde yenileme sürecinden geçtikten sonra, getmobil.com ve diğer offline, online platformlar üzerinde satışa açılıyor.

Şirketin kurucu ortaklarından Mehmet Uygun, "Bakanlık tarafından getirilen düzenleme sayesinde, yenilenmiş cihazların pazar payı ikinci el cihazlar arasında hızlı şekilde büyüdü. Ancak, yıllık yenilenmiş cihaz satış adetleri diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında, Türkiye’de hala çok düşük seviyelerde, bakanlığın regülasyon desteği ve özel sektörün yaptığı yatırımlarla bu sektörün Dünya’ya göre çok daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyoruz. Pazar yeri platformumuz ülkemizde 35 bin civarında olduğunu bildiğimiz ikinci el elektronik esnafımız için hem alım hem de satım yönünden sağladığı fırsatlar ile, tüm sektörün kalkınmasını ve kurumsallaşmasını sağlıyor.” dedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.