MUBI, film dağıtım şirketi Cinéart'ın çoğunluk hissesini satın aldı

MUBI, film dağıtım şirketi Cinéart'ın çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu.
MUBI, film dağıtım şirketi Cinéart'ın çoğunluk hissesini satın aldı

Global online film seçkisi, yapım şirketi ve film dağıtımcısı MUBI, film dağıtım şirketi Cinéart'ın çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu. MUBI ve Cinéart kısa süre önce Sofia Coppola'nın son filmi Priscilla'nın Benelüks bölgesinde gösterime girmesi için ortaklık kurmuştu ve film, bugüne kadar 1 milyon doların üzerinde gişe hasılatı elde etmişti.

1975 yılında Eliane Dubois tarafından kurulan, Amsterdam ve Brüksel'de ofisleri bulunan Cinéart, Slumdog Millionaire (Milyoner), The Artist (Artist), Amour (Aşk), I Daniel Blake (Ben, Daniel Blake), The Worst Person in the World (Dünyanın En Kötü İnsanı), The Whale (Balina), The Zone of Interest (İlgi Alanı) ve daha pek çok prestijli bağımsız filmin gösterimini yaptı. Satın alma sonrası Cinéart'ın, yönetim ekibinde bir değişiklik olmayacak, şirket mevcut operasyonlarını sürdürmeye devam edecek.

MUBI, Ocak 2022'de de dağıtım şirketi The Match Factory’yi ve şirketin yapım ayağı Match Factory Productions'ı satın almıştı.

MUBI Kurucusu ve CEO'su Efe Çakarel, "Cinéart yöneticileri Marc ve Stephan'ı 15 yılı aşkın bir süredir tanıyor ve birlikte çalışıyorum. Cinéart’ta yaptıklarına hayranım. Onlar bu sektördeki en değerli ve vizyoner yöneticilerden. Cinéart ile ortaklık kurduğumuz için çok mutluyuz.” dedi.

MUBI Türkiye Direktörü Cem Altınsaray ise “Cinéart’ın çoğunluk hissesinin satın alınmasını heyecanla karşılıyoruz. Endüstrinin en değerli oyuncularından birinin daha yolculuğumuza ortak olması, üyelerimize daha iyi içerikler sunabilmek adına yepyeni kapılar açacak, sürpriz fırsatlar getirecek önümüze." ifadesini kullandı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.